25 Temmuz 2012 Çarşamba

AKP ve Genelkurmay'ın Yalan Savaş Blançosu: ''Kaza'',''Kırım'' ve ''İntihar''Sinan Cudi

Her konuda olduğu gibi savaş ve sonuçları hakkında da AKP hükümetinin inandırıcılığı sorgulanmaya başlandı.

Türk ordusu, Colemerg’in Gever (Hakkari/Yüksekova) ilçesinde önceki gün bir S-70 tipi skorsky helikopterin kaza kırıma uğrayarak düştüğünü iddia etmişti. HPG tarafından yapılan açıklamada ise skorsky helikopterin Gever kırsalında bulunan Geliye Doskî bölgesindeki Serengê, Şehit Serdar, Şatuxa ve Glord tepesi alanlarına yönelik Türk ordusu tarafından düzenlenen operasyon esnasında indirme yapmak isteyen bir helikopterin vurularak düşürüldüğü duyurulmuştu.

Kayıp rakamları konusunda da çelişkiler vardı. Türk ordusu tarafından yapılan açıklamalarda 5 askerin öldüğü, 7 askerin yaralandığı iddia edilmişti. HPG ise bu rakamı 8 ölü 7 yaralı olarak belirtmişti.

İKİNCİ KAZA!

Türk ordusunun çelişkili açıklamaları helikopterle sınırlı da değil. Aynı gün, yani helikopterin düştüğü gün 19 Haziran günü HPG gerillalarının “devrimci operasyon” adı altındaki eyleminin hedefi olan Şitazin (Yeşiltaş) karakolunda bir bombanın kazayla patlaması sonucunda 1 askerin öldüğü 15 askerin de yaralandığı haberi yayıldı.

HPG bu habere ilişkin de dün yapmış olduğu açıklamada, olayın bir kaza olmadığını Şitazin karakolu yakınlarında Türk ordu birlikleriyle HPG gerillaları arasında yaşanan bir çatışmadan kaynaklandığını kamuoyuna duyurdu. Bu açıklamada Türk ordusunun kayıp iddiasının da yalan olduğunu belirten HPG, çatışmada 3 askerin öldüğü, 15 askerin yaralandığını bildirmişti.

Yine Van’ın Gürpınar ilçesi kırsalında 18 Temmuz günü yaşanan çatışmada HPG bilgilerine göre 5, Türk ordu açıklamalarında ise 1 asker ölmüştü. Fakat bu olayla ilgili olarak yukarıda açıklamaya çalıştığım 2 kaza olayıyla aynı güne denk gelen açıklama da dikkat çekiciydi. Bu çatışmada yaralandığı iddia edilen 2 asker daha ‘tüm çabalara rağmen’ kurtarılamamış ve ölmüştü.

İLK DEĞİL

Türk ordusunun 21 Şubat 2008’te gerilla denetimindeki Medya Savunma Alanları’nın Zap bölgesine düzenlediği sınır ötesi kara operasyonunda da bir kobra tipi helikopter gerillalar tarafından düşürülmüş, fakat Türk ordusu iki gün boyunca helikopterin düştüğünü kabul etmemişti. HPG’lilerin düşen kobranın görüntülerini basına yansıtması ardından kabul edilmiş ama yine de ‘kaza kırıma’ uğradı denilmişti.

SAVAŞIN SONUÇLARI GİZLENİYOR

Türk devletinin savaşın sonuçlarını Kürdistan’la sınırlı tutma politikasına tam uyum sağlayan AKP hükümetinin, seleflerinden daha başarılı olduğu söylenemez. CHP’nin en önemli isimlerinden olan Gürsel Tekin’in, “Türk ordusu savaştaki kayıpları gizliyor”sözleri halen hatırlarda. Bir düzen partisinin bu konudaki ilk resmi itirafı olması açısından oldukça önemli olan bu sözlere herhangi bir yalanlamanın ne hükümet ne de ordu tarafından yapılmaması da sözlerin doğrulunu ispat eden en önemli argüman olduğu birçok kesimin ortaklaştığı bir nokta.

ASKER İNTİHARLARI

Birçok çatışmada kendi askerlerini ‘kazayla’ bombalayan, ‘terörist sanıldı’ denilerek yapılan kaza atışlarıyla askerleri öldüren, askeri kışlalarda yaşanan ‘kaza sonucu’ yaşanan ölümleri alenen açıklamakta sakınca duymayan Türk ordusunun ‘kaza’ sicili oldukça kabarık.

Bir de intiharlar var ki, daha bir ehemmiyetle üzerinde durmak lazım. “askerhaklari.com” isimli sitede yayımlanan intihar istatistiği oldukça dikkat çekici. Geçmiş yıllarda bu yönlü bir çetele tutulmamış olmasına rağmen sadece 2012’nin ocak-şubat-mart aylarında toplam 21 askerin intihar ettiği iddiasıyla öldüğü bilgisine yer verilmişti. Yükselen savaşla atbaşı ilerleyen intihar rakamları çatışmalarda ölen askerlerin açıklanmasında yeni bir formülün bulunduğu yorumlarını da güçlendiriyor.

Peki bu helikopterin düşürülmesiyle ortaya çıkan gerçekler nelerdir?

Haziran ayı savaş bilançosuna ilişkin yapmış olduğum haberde de belirttiğim gibi Türk ordusu özellikle dağlık alanlardaki askeri üslere karadan ikmal yapamadığından hava yoluyla takviye ve destek kanalları açmaya çabalıyor. Bu da HPG gerillalarının bu kanalları hedef almasına neden oluyor. Haziran ayında düşürülen 4 helikopterin yanında önceki gün aynı alanda düşürülen farklı bir skorsky helikopterin varlığı bu tespiti de bir kez daha doğruluyor.

Diğer yandan Türk ordusu her türlü teknik donanım ve özel askeri güç örgütleme çabalarına rağmen en ağırlık verdiği alanlarda darbe almaya devam ediyor. Sınır hatlarındaki örgütlü gücünü her yönüyle donatan Türk ordusunun buna rağmen hem de büyük kayıplar vermeye devam etmesi Türk ordusunun savaş kapasitesini de sorgulatıyor.

Hiç şüphe yok ki en önemli sonuç savaşın sonuçlarının gizlenmesi çabaları. Mümkün mertebe savaşın sonuçlarını kamuoyundan gizleyen ordu ve AKP hükümeti, bunu başaramadığı olaylarda ‘kaza’ argümanına daha yoğun başvuruyor. Gerçi birkaç gazete bugün kısık da olsa “mayınla düştü” haberleriyle en son yaşanan ‘kaza’ iddiasını boşa çıkarsalar da halen Türk medyası, savaşla ilgili tüm konulardaki hatalarına ve yalan açıklamalarına rağmen ordunun resmi açıklamalarını esas almaya devam ediyor.

Türk medyasının bu tavrı sürdükçe, yine ordu ve hükümetin yanlış politika ve tutumlarını eleştirmekten uzak durarak doğru bilgiden yüz geri eden tutumu sürdükçe doğru ve net bilgilere ulaşmak bir yana yeni ‘kaza’ haberlerini de sıkça almaya devam edeceğimiz kesin. 


Ek Haber

Genelkurmay Başkanı Özel ‘helikopter düşürülmedi’ de ısrarlı 

ANKARA - Türk Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, HPG’nin ‘biz düşürdük’ dediği Yüksekova'daki helikopterin teknik arıza sonucu düştüğünü ileri sürerek basını tehdit etti: “Bu haberleri yapanları kınıyoruz!”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde HPG gerillaları tarafından düşürülen askeri helikopterde ölen Astsubay Ahmet Çağlar'ın Kocatepe Camii'ndeki cenaze törenine katıldı. Özel, gazetecilerin helikopterin düşmesine ilişkin soruları üzerine helikopterin düşürüldüğü yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını ileri sürerek, "Helikopterin düşürüldüğüne yönelik haberler örgüt propagandasını yapanların haberleridir. Helikopter teknik bir arıza sonucu düştü. Bu haberleri yapanları kınıyoruz" dedi.

HPG, 22 Temmuz günü Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde inişe geçtiği sırada düşen skorsky tipi helikopterin kendileri tarafından düşürüldüğünü duyurmuştu. Olayda 8 asker ölürken 7 asker de yaralanmıştı. Sabah gazetesi de bugün geçtiği bir haberde helikopterin inişe geçtiği sırada uzaktan kumandalı bomba ile HPG gerillaları tarafından düşürüldüğünü yazmıştı. 

ANF

Hiç yorum yok: