27 Nisan 2012 Cuma

İspanya'da Ekonomik Kriz Göçmenleri Vurdu

İspanya'da Sağlık ve Eğitime dönük kısıtlamalar protesto ediliyor
İspanya'da ekonomik kriz, 150 bine yakın göçmeni bedava sağlık hizmetinin dışında bırakacak.

Ekonomik kriz yaşayan İspanya'da kamu açığını azaltmak için önlemler alan hükümet, sağlık sektöründe de kısıtlamalar yaptı.

Bu zamana kadar sağlık hizmetinin her türlü halde, herkese ücretsiz olduğu İspanya'da ekonomik krizin etkisiyle bazı yeni kısıtlamalar getirildi. Sağ görüşlü hükümetin aldığı ve 24 Nisan itibariyle resmi gazetede yayınlanan kararname gereğince, resmi evrakları tam olmayan, Sosyal Güvenlik Kurumu'na kayıtlı olmayan göçmenler ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanamayacak. İspanya'da yaşayan, AB dışındaki ülkelerden yaklaşık 150 bine yakın göçmeni bedava sağlık hizmetinin dışında bırakacağı tahmin edilen yeni uygulama, 18 yaşından küçük olanları, acil vakaları ve hamileleri kapsamıyor. AB ülkelerinden gelen göçmenler ise bundan sonra sağlık sigortaları bulunduğuna ilişkin belgeyi göstermek zorunda kalacaklar.

Bu arada sivil toplum örgütleri, hükümetin bu yeni uygulamasına tepki gösterdi. Irkçılığa karşı mücadele eden SOS Racismo örgütünden yapılan açıklamada "Göçmenleri sağlık hizmetinin dışında bırakmak insan hakları ihlalidir ve sosyal devlet modelinde atılan bir geri adımdır" denilirken, Uluslararası Af Örgütü de "Sağlık sistemindeki bu değişiklik, kesinlikle geriye dönüştür" değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan İspanya'da sağlık hizmetinin bu zamana kadar ücretsiz olmasından kaynaklanan sağlık turizminin artık son bulacağını belirten Sağlık Bakanı Ana Mato, sadece bu sağlık turizmini bitirerek, yılda 1 milyar euroluk tasarruf elde edeceklerini savundu.

Toplamda 7 milyon euroluk tasarruf hedeflenen sağlık sektöründeki kısıtlamalar İspanyolları da etkilerken, bundan böyle emekliler de gelir oranlarına göre ayda 8 ila 18 euro arasında değişen sağlık hizmeti ödemek zorunda olacaklar.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: