27 Nisan 2012 Cuma

Haşim Haşimi: Yeni Şafak Röportajıma Sansür Uyguladı

Kürt Siyasetçi Haşim Haşimi

Yeni Şafak, AKP yanlısı, yalan ve provokatif haberleriyle dikkat çekiyor
Eski milletvekili Haşim Haşimi, Kürt sorunu konusunda kendisiyle röportaj yapan Yeni Şafak gazetesinin, söylediklerini çarpıttığını ve sansür uyguladığını söyledi. Kürt sorununun çözüm yerinin TBMM olduğunu ve PKK ile görüşmenin şart olduğunu kaydeden Haşimi, "Ancak çözüme ilişkin sözlerimin bir kısmı bilinçli olarak gazete yönetimi tarafından çıkarılmış. Üzüldüm, yapılan şık değil" şeklinde konuştu.

Kürt sorununun çözümü, BDP ve PKK konusunda kendisiyle röportaj yapan Yeni Şafak gazetesinin, açıklamalarını tümüyle yansıtmadığını belirten eski Milletvekili Haşim Haşimi, "Yapılanlar hoş değil" dedi.

Konu hakkında ANF'ye açıklamada bulunan Haşimi, "Yeni Şafak'tan bir hanım muhabir Kürt sorununun çözümü konusunda sorularını yöneltti. Ben de çözüme yönelik düşüncelerimi dile getirdim. Ancak röportajda BDP ve PKK konusunda söylediklerimin bir kısmı çıkarılmış. Muhabir ile konuştum, kendisinden kaynaklanmadığını söyledi. Gazete yönetimi bu şekilde bir anlamda röportajıma sansür uygulamış ve can alıcı bölümleri çıkartarak yayınlamış" dedi.

Kürt sorununun çözüm yerinin TBMM olduğunu ve sivil siyasetle sorunun çözülebileceğini kaydeden Haşimi, "Silahsızlanmanın nasıl olacağı, nasıl yönetileceği, hangi süreçlerden geçeceği konularının muhatabı PKK'dir. Bunlar ancak PKK ile görüşülür. Muhatabı onlardır" şeklinde konuştu.

Silahların susmasının Kürt sorununun çözümünün bir parçası olduğunu belirten Haşimi, bunun da sivil siyaseti güçlendirmenin bir aracı olduğunu söyledi.

BDP’Yİ NEFESSİZ BIRAKIYORLAR

Yeni Şafak'a verdiği röportajda BDP hakkındaki sözlerinin çıkarılarak sansürlendiğini belirten Haşimi, "BDP etkili politika yapmamakla suçlanabilir. Ancak her gün onlarca üyesi ve yöneticisi gözaltına alınan, yüzlercesi tutuklanan bir partiden kimse politika yapmasını beklemesin. Başka bir partiye aynı uygulamalar yapılsaydı o parti bırakın siyaset yapmayı, işlevsiz kalırdı. BDP'yi nefessiz bırakıyorlar. Öncelikle bunların düzeltilmesi lazım" şeklinde konuştu.

Kürt sorunu konusunda yıllardır aynı görüşleri savunduğunu belirten Haşimi, "Sözlerimin can alıcı yönlerinin çıkartılarak yayınlanması şık değil, hoş değil. Üzüldüm. Ben yıllardan beri Kürt sorunu hakkında bunları dile getiriyorum. Çözüm yeri TBMM'dir ve PKK'siz de bu sorun çözülmez" dedi.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: