13 Aralık 2011 Salı

‘Büyük Ekonomiye’ Bir de Aşağıdan Bakın

AKP, TÜİK ve cemaat medyası, uluslararası finans baronlarının parasıyla şişirilen ekonomiyle övüne dursun. Ekonominin kara deliği olarak ifade edilen cari açık başını aldı gidiyor. Sokağın gündemi ise yolsuzluk ve işsizlik... İşte şişme “büyük ekonomi’nin hali:

Türkiye büyüdü! kimin parasıyla?


Uluslararası tekelci finans şirketlerinin Türkiye piyasasına aktardığı kaynağı belirsiz paralarla ekonomi şişirilmeye devam ediliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisinin 2011 yılı üçüncü döneminde yüzde 8,2 büyüdüğünü açıkladı. Buna göre, üretim yöntemiyle hesaplanan gayri safi yurtiçi hasıla tahmininde, 2011 yılı üçüncü üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla gayri safi yurt içi hasıla yüzde 17,4’lük artışla 348 milyar 802 milyon lira oldu. Sabit fiyatlarla ise bu dönemde ekonomi, yüzde 8,2’lik büyümeyle 31 milyar 29 milyon lira oldu. Takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla GSYH 2011 yılı üçüncü üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7’lik artış gösterirken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH değeri bir önceki döneme göre yüzde 1,7 arttı.


Sokakta işsizlik büyüdü


Türkiye kamuoyuna şişirilmiş haberler yayılırken, BBC’nin küresel düzeyde yaptırdığı bir kamuoyu yoklaması Türkiye’de halkın öncelikli gündem maddesinin yolsuzluk ve işsizlik olduğunu işaret ediyor. GlobeScan adlı araştırma kuruluşunun BBC Dünya Servisi için yaptığı “Dünya Konuşuyor” başlıklı çalışması, 23 ülkede 11,293 kişinin katılımıyla, temmuz ve eylül ayları arasında gerçekleştirildi. Katılımcılara kendilerini en çok kaygılandıran sorunun ne olduğu, hangi sorunu günlük yaşamlarında yakın çevreleriyle sıklıkla konuştukları, ele aldıkları sorulduğunda yolsuzluk ve işsizlik öne çıkan yanıt oldu. Araştırmada, işsizliğe ilişkin kaygıların ülkelere göre değiştiği de ortaya çıkıyor. Euro krizinin derinden etkilediği ülkelerden İspanya’da, katılımcıların yüzde 54’ü son dönemde işsizliği tartıştıklarını söylüyor. Bu, bir önceki yıla göre yüzde 30’luk bir artışa işaret ediyor. Gana, Meksika, Nijerya ve Türkiye de işsizlik sorununun sokaktaki adamın gündeminde olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Bu ülkelerde katılımcıların yüzde 30’undan fazlası, işsizlik meselesini, anketin yapıldığı günün bir ay öncesini kapsayan dönemde yakınlarıyla konuştuklarını söylüyor. Yolsuzluk ise, Nijerya, Hindistan, Türkiye, Endonezya, ve Peru gibi kalkınmakta olan ve çoğunun devlette ve iş çevrelerinde şeffaflık konusunda sorunları olduğu bilinen ülkelerde öne çıkıyor.Yeni milyonerler türedi


AKP iktidarının ‘Büyük ekonomi’sinde türeyen yeni milyonerlerle gelir dağılımındaki eşitsizlikler de büyüyor. Türkiye’de milyonerler kulübüne son 1 yılda 9 bin 755 milyoner eklendi. Milyonerlerin hesaplarında tuttukları mevduat 50.4 milyar lira artış gösterdi. Avrupa ülkeleri krizle boğuşurken Türkiye ekonomisindeki iyileşme milyoner sayısını artırdı. Türk bankacılık sisteminde ekim ayı itibarıyla 675.3 milyarı aşan mevduatın yüzde 47’sinin milyoner hesaplarında tutulduğu belirlendi. Böylece Ekim itibariyle yurtiçi ve yurtdışı milyonerlerinin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29.3 artışla 43 bin 11 oldu. Son bir yılda milyoner mudilerin sayısı yaklaşık 9 bin 755 kişi, mevduatları ise 50 milyar 440.5 milyon lira artış gösterdi.Nur topu gibi cari açık


Hükümet sözcülerinin konuşulmasını istemediği bir diğer konu ise büyüyen cari açık. Merkez Bankası Ödemeler Dengesi Ocak-Ekim 2011 ayı sonuçları, cari açığın, yılın ilk on aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 31 milyar 512 milyon ABD doları artarak 65 milyar 57 milyon ABD doları açık verdiğini açıkladı.

Hiç yorum yok: