30 Mayıs 2011 Pazartesi

12 Eylül Generalleri: Üçü Gitti Kaldı Ikisi


*12 EYLÜL CUNTASI*12 Eylül darbesini gerçekleştiren Milli Güvenlik Konseyi içinde yer alan beş generalden biri olan Nejat Tümer bugün öldü. Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Nurettin Ersin 2005 yılında, Jandarma Genel Komutanı Sedar Celasun ise 1998 yılında ölmüştü.

Milli Güvenlik Konseyi'nden bugün iki general hayatta. Darbenin lideri Kenan Evren ve dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya. Kenan Evren 94, Tahsin Şahinkaya 86 yaşında. Türkiye'nin 12 Eylül darbecilerini yargılamaya karar vermesi 30 sene aldı. Dokuz aydan bu yana çeşitli mahkemelere darbe mağdurlarının suç duyurularında bulunmalarına rağmen henüz savcılar harekete geçmiş değil.

Şu anda iki bini aşkın Kürt siyasetçi cezaevlerinde. Haklarında yüzlerce dava açılmış durumda. Bu davalardan en çarpıcı olanı Diyarbakır'da görülen ve 153 Kürt siyasetçinin yargılandığı KCK davası. Bu davada yargılananlardan hiçbiri direkt ya da endirekt herhangi bir şiddet olayına karışmış değil. Anayasal düzeni de bozmamış hiçbiri. Hepsi iki seneyi aşkın bir süredir tutuklu.

12 Eylül darbesini gerçekleştiren bu generallerin hepsinin suçu ise sabit. Hepsi Türkiye'deki Anayasal düzeyi zor ve cebir kullanarak bozup ve yerine yeni bir rejim kurdu. 12 Eylül döneminde 600 bini aşkın kişi işkenceden geçirildi. 171 kişinin işkenceden öldüğü belgelendi. 300'ü aşkın kişi ise gözaltında ya da cezaevinde kuşkulu bir şekilde öldü. 16 kişinin kaçarken vurulduğu iddia edildi. 73 kişinin doğal nedenlerden öldüğü, 43 kişinin ise intihar ettiği açıklandı.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en karanlık dönemlerinden birine imza atan ve tüm bu saydıklarımızdan sorumlu olan generaller ise ellerini kollarını sallayarak dolaşıyor. Hem de darbecilere karşı en çok mücadele verdiğini söyleyen AKP hükümeti döneminde.

Yüzlerce insanın ölümünden, onbinlerce insanın geleceğinin karartılmasından sorumlu olan Kenan Evren, 12 Eylül 2010'daki Anayasa Referandumu öncesinde “yargı yolu açılırsa intihar ederim” demişti. Yargı yolu açıldı, mahkemelere başvurular yapıldı, hatta yakında ifade için tebligat yapılacağı söyleniyor ama maşallah Evren Paşa hala hayatta. O kadar insanı ölüme gönderirken tereddüt dahi etmeyen Paşa, “intihar ederim” diye sallayıp sonra hastanelerde derdine derman arıyor.

Tahsin Şahinkaya ise tam bir kapalı kutu. TIME dergisinin “Dünyanın En Zengin Generalleri” listesine girmiş bir isim. Hakkında onlarca rüşvet iddiası var. Nasıl zengin olduğu tam bir muamma. Ayrıca 12 Eylül darbesinden bir gün önce ABD'den dönmüş olması Şahinkaya'yı en kritik isimlerden biri yapıyor. Şahinkaya da servetiyle yaşayıp gidiyor.

“Darbe karşıtı” AKP hükümeti şimdi ne yapacak? Referandumdan bu yana geçen süredeki isteksizliğine baktığımız herhalde generallerin eceliyle “terk-i diyar” etmesini beklediğini söyleyebiliriz. Referandum zamanında üç general hayattaydı. Bugün biri gitti. Geriye kaldı ikisi. Şansları yaver gider Evren de intihar ederse (!) ellerinde Şahinkaya kalacak. Onun da yaşı gelmiş 86'ya. Bunadım numarasına yatma potansiyeli de oldukça yüksek!

Hiç yorum yok: