19 Mayıs 2012 Cumartesi

HDK: Çerkes Halkının Acılarını PaylaşıyoruzHalkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu, Çerkeslere uygulanan soykırım ve sürgünün yıl dönümünde yazılı bir açıklama yaptı.

Kafkasya halklarından Çerkeslerin, Çarlık Rusyası tarafından dünyanın dört bir yanına dağılmak zorunda bıraktırıldığı kaydedilen HDK açıklamasında, "İnci taneleri gibi dünyanın dört bir yanına dağılmış Çerkes halkının acılarını paylaşıyor, tüm halklarımızı Çerkes halkıyla dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz" denildi.

Çerkeslerin onuruna ve özgürlüğüne düşkün bir halk olduğu belirtilen açıklamada, "21 Mayıs 1864 tarihinde direndikleri Çarlık ordusuna yenik düşen Çerkesler, insanlık tarihinin gördüğü en kanlı ve acımasız soykırımlardan birine tabi tutuldular. Kıtalararası bir sürgüne tabii tutulan ender halklardan biridir Çerkesler. Rus, Osmanlı ve Britanya İmparatorlukları'nın işbirliğinde yurtlarından, dünyanın dört bir yanına sürgün edildiler. Ürdün'e, Suriye'ye, Mısır'a, Filistin'e, Lübnan'a, Balkanlara dağılan Çerkesler tarihin büyük acılar çekmiş halklarından biridir. Çerkes halkı, kuşaktan kuşağa aktarılan ağıtların, direncin çocukları..." diye kaydedildi.

Sürgünden sonra denizleri, dağları aşarak yaşam savaşı veren Çerkesler'den yüz binlercesinin yollarda hayatını kaybettiği hatırlatılan HDK açıklamasında, "Açlık, susuzluk ve sefalet yüz binlercesinin can vermesine neden oldu. Sürgün edilen halkın bir bölümü de bugün Türkiye yurttaşı. Ancak Çerkesler de birçok halk gibi inkarın, asimilasyonun ve baskının kurbanı oldu. Türkiye'nin tekçi zihniyetinin, 'tek dil', 'tek kimlik', 'tek ulus' kurbanlarından biri de Çerkes halkı. Dil, kimlik, kültür, anadilde eğitim haklarından mahrum bırakılan Çerkesler, asimilasyondan en fazla etkilenen halklardan biri. Dillerini, kültürlerini ve kimliklerini kurdukları dernekler, vakıflar, çıkardıkları gazete ve dergilerle yaşatmaya çalışıyor" denildi.

Yeni anayasa sürecinde de Çerkeslerin adının geçmediği kaydedilen HDK açıklamasında şunlar belirtildi: "Çerkes halkı her 21 Mayıs'ta 1864'te Çarlık Rusyası tarafından uğradıkları soykırımı ve sürgünü anma etkinlikleri düzenliyor. Atalarını anıyorlar. Kimliğine, diline kültürüne sahip çıkıyor. Tüm halklarımızı, Halkların Demokratik Kongresi olarak, bu yıl düzenlenen etkinliklere ve anmalara katılmaya, mazlum Çerkes halkıyla kol kola girmeye çağırıyoruz."

Çerkes örgütlerinin çağrıcısı yarın Taksim Tramvay Durağı'nda ve Beşiktaş'ta olmak üzere iki eylem gerçekleştirilecek.

Taksim Tramvay Durağı'nda saat 13.00'da bir araya gelecek olan Çerkesler Rusya Konsolosluğu'na yürüyüş düzenleyecek. İkinci eylem ise saat 15.00'da Kabataş İskelesi'nde başlayacak. Beşiktaş'a yürüyecek olan Çerkesler saat 16.00'da acılarını ve anılarını paylaşacak, sürgünlere neden olanları lanetleyecek.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: