13 Şubat 2012 Pazartesi

Şerafettin Elçi: Burkay PKK’ye Muhalefet Değil, Düşmanlık Yapıyor

İstanbul - Diyarbakır milletvekili Şerafettin Elçi, Kürt meselesinin yakıcı bir sorun olduğu için birçok iktidarı bitirdiğini belirterek, AKP'nin de aynı süreçle sınanacağını söyledi.

Habertürk’te Balçiçek İlter'in sorularını yanıtlayan Şerafettin Elçi, PSK eski lideri Kemal Burkay’ın ise PKK’ye muhalefet değil, düşmanlık yaptığını söyledi.

Şerafettin Elçi şunları söyledi: ‘’Bir gücü doğru noktaya çekmek istiyorsan bunu düşmanca ve sürekli karşıt bir şekilde yapamazsın. Muhalefet değil düşmanlık yapıyorlar. Kemal Burkay gibi aydınlar zannediyorlar ki PKK'ye ne kadar küfür ederse ne kadar saldırırsa o kadar prim toplayacaklar.

Halktan bazı kesimler ve devletin bazı kesimlerinden prim kazanmayı umuyorlar herhalde. Halkın olgunluk düzeyi yükseldi, bilinçlendi... Onlar bize seçimde bu nedenle coşkuyla destek verdiler. Barış için, çözüm için Ankara'ya gönderdiler.

Devlet 16 bin cinayet işlemiş sen onları görmüyorsun, PKK'nin işlediği 100 cinayetin peşine düşüyorsun mecliste. Devlet bütün hışmıyla Kürtlerin üstüne geliyor, PKK bahanesiyle her şeyi yapıyor. KCK'yle alakası olmayan bir sürü insan tutuklanıyor.

Sanki devlet herşeyiyle barışa ve çözüme hazır da PKK yüzünden olmuyor gibi bir algı oluşturulmak isteniyor. Ama gerçek bu değil. PKK de biz de adeta yalvarıyoruz barış için. PKK sadece onurlu bir barış istiyor. Gelsinler devletin adaletine sığınsınlar gibi söylemleri kabul etmeleri mümkün değil. Eğer devletin bir projesi varsa söylesin biz de aracı olalım. Biz bunu Cumhurbaşkanı'na da söyledik. Devletin çözüm bir projesi olmadan biz nasıl PKK'ya silah bıraktıralım. Ama ortada bir proje olursa biz de başkaları da devreye girererk sonuç alacak girişimlerde bulunacaktır."

BDP VE DEVLET ARASI REKABET VAR

Elçi, bölgedeki AKP-BDP rekabetinin esasında, BDP ile AKP değil de, BDP ile devlet arasında yaşandığını söyledi. Kürt toplumu gibi ezilen halkların içinde geniş bir kesimin imkanlarından faydalanmak için egemen devletin yanında yer alabildiğini belirten Elçi, "Ancak bölgenin ağırlık merkezini oluşturan illerde BDP'nin çok ağırlıklı bir üstünlüğü vardır" dedi.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: