15 Eylül 2011 Perşembe

TSK Sınırı Aşıyor

Türk ordusunun sınırdaki hareketliliği ve askeri sevkiyatı artarken sıfır noktasındaki Bêzokê ve Museka karakolları, Güney Kürdistan'a bağlı köylere sızıyor. Durumu gerillaya bildiren köylüler, yardım istedi.

17 Ağustos'tan bu yana havadan ve karadan Medya Savunma Alanları'nı bombalayan ve Güney Kürdistan'ı işgale hazırlanan Türk ordusu, sınırda sivil halka dönük provokasyonlarını artırdı. Şemdinli'ye (Şemzinan) bağlı Museka ve Bêzokê karakolları Güney Kürdistan'a sızarak devriye geziyor.

Sınırdan 1 kilometre Güney Kürdistan toprakları içinde yer alan Bêzokê Karakolu ve Museka Karakolu'na bağlı askerlerin bir süredir seyyar birimler halinde, Diyana kentine bağlı Şirwan ve Hacıbeg alanında devriye gezdikleri öğrenildi. Yerel kaynaklar, bu askerlerin gecenin ilerleyen saatlerinde de alandaki Çamê, Kanî Lincê ve Bersiyab köylerinin etrafını ağır silahlarla rastgele yaylım ateşine tuttuklarını, ardından da araziyi ateşe vererek karakola geri döndüklerini belirtiyor. Yüzlerce ağacın yandığı bildirildi. 

Köylüler yardım istedi

Olay, yöre halkının HPG gerillalarını haberdar etmesiyle açığa çıktı. Köylüler, can güvenliklerinin olmadığını kaydederek HPG gerillalarından yardım istedi.

Konuya ilişkin ANF'ye konuşan Zagros alanındaki gerillalar da olayı doğrulayarak, "Halkımızı korumak bizim için hem bir görev, hem de büyük bir onurdur" dedi ve köylülere yardımcı olacaklarını belirtti.

Kürt Hükümeti ise yaşanan bu sınır ihlalleri konusunda herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Sevkiyat devam ediyor

Öte yandan işgale hazırlanan Türk ordusunun sınırdaki hareketliliğinde artış gözleniyor. Adı bir çok provokasyonla anılan ve Peyanis katliamında suçüstü yakalanan Hakkari Dağ ve Komando Tugayı'ndan Şemdinli'nin Garê ve Bêzelê karakollarına karadan ve havadan yapılan askeri sevkiyat artarak sürüyor. Buna paralel olarak Amerikan keşif uçakları da Zagros, Xakurkê, Xinêre ve Kandil alanlarında son üç gündür aralıksız keşif uçuşları yaparak Türkiye'ye istihbarat desteği sağlıyor.

Hiç yorum yok: