19 Şubat 2012 Pazar

İspanya’nın 57 Kentinde Protesto Gösterileri

Madrid - İspanya hükümetinin geçen hafta açıkladığı ve işten çıkarılmaların kolaylaştırılıp, tazminatların azaltılmasının öngörüldüğü iş reformuna karşı 57 kentte gösteriler düzenlendi.

''İstihdam için faydasız, ekonomi için etkisiz ve işçiler için adil olmayan iş reformuna hayır'' başlığı altında iki büyük işçi sendikası CCOO ve UGT'nin öncülüğünde organize edilen gösterilerde, hükümetten sunduğu iş reformu paketinde değişiklikler yapması istendi.

En büyük gösterilere sahne olan başkent Madrid'de şehir merkezini dolduran binlerce kişi, bankaları ve tüm siyasi partileri sert dille protesto ederek, genel grev çağrısında bulundu.

''Bu kesintilerle işsizlik azalmıyor'', ''Tam şiddet: ev ve ekmek çalıyorsunuz'', ''Daha az tüketim, daha az ekmek'', ''Kesinti olacaksa bankalara ve din adamlarına olsun'', ''Ekmek yoksa barış da yok'', ''Sorun sistem'' pankartların açıldığı gösteride hükümet karşıtı sloganlar atıldı.

Ekonomik kriz başladığından bu yana gösteriler yapan ve Madrid'deki Sol meydanını uzun süre işgal etme eylemleriyle tanınan ''15 Mart'' veya ''Öfkeliler'' (İndignados) hareketine bağlı bir grup da Madrid Borsa binasının önünde toplanarak, sistem karşıtı sloganlar attı ve ''yeterince aktif olmadıkları'' gerekçesiyle sendikacıları eleştirdi.

İşsiz sayısının 5,4 milyonu bulduğu İspanya'da CCOO ve UGT sendikalarının başkanları yaptıkları açıklamalarda, ''Hükümetle çatışma istemiyoruz. Sadece reformun içeriğinde değişiklikler istiyoruz'' dediler. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin farkında olduklarını ve ''hükümetle bilek güreşine girmek istemediklerini'' kaydeden sendika yetkilileri, sosyal birlikten yana olup, genel grev için ısrarcı bir tavır takınmayacaklarını ifade ettiler.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ise genel sekreteri olduğu Halk Partisi'nin kongresinde yaptığı konuşmada, ''Sorunlar çok ciddi ve hemen çözülecek türden değil. Önlem paketleri hoş olmayacak'' dedi. Göstericilere saygı duyduğunu belirten Rajoy, ''Ancak bu reformlar, ülke için gerekli, iyi ve adil'' iddiasında bulundu.

Rajoy, ''Eğer İspanya'nın büyümesini, istihdam yaratmasını istiyorsak ve Avrupa'nın en fazla işsizlik yaratan ülkesi olmak istemiyorsak, bu yaptıklarımızı gerçekleştirmek gerekiyor'' dedi.

İspanya'da 21 Aralık'ta resmen görevine başlayan, Halk Partisi'nin tek başına iktidarda olduğu sağcı hükümet, iş reformunu ''tarihi bir reform'' olarak sunmuştu.

KOBİ'lere ve 30 yaş altı gençlere yeni iş imkanları ve fırsatlar sunan iş reformu, en çok işten çıkarılmaların artık daha kolay ve işveren için daha ucuza mal olacak olmasından dolayı tepki çekti. Mevcut yasaya göre sabit sözleşmeli bir işçinin işten çıkarılması halinde tazminat olarak yıl başına 45 iş günü ve maksimum 42 aylık maaş verilirken, reform paketinde bu, yılda 33 iş günü ve maksimum 24 ay maaşa indiriliyor.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: