13 Eylül 2011 Salı

BDP Yeni Yönetimiyle Alanlara İnecek

BDP'nin genel kurul sonrasında toplanan PM ve MYK toplantısı ile yeni yönetimi belirlendi. BDP, AKP'nin kendilerine karşı ilan ettiği topyekün savaşa halkla alanlara inerek topyekün mücadele ile karşılık vereceklerini vurguladı.

BDP, 2. Olağan Genel Kurulu sonrasından 10-11 Eylül tarihleri arasından topladığı PM ve MYK toplantıları sonrasında açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye'nin içeride ve dışarıda adım adım bir savaşa sürüklendiği belirtilerek, "AKP hükümetinin sorunları şiddet temelinde bastırma politikasına hız verdiği, sınır ötesi askeri harekatların neredeyse her gün yapıldığı, kara harekatına hazırlıkların sürdüğü, partimize yönelik tutuklama furyasının devam ettiği, gerginliği tırmandırmak için İmralı'da Abdullah Öcalan'a yönelik iki aya varan tecridin sürdüğü bir dönemde parti meclisimiz toplantısını ve MYK toplantısını gerçekleştirdik" denildi. Açıklamada son kongrede seçilen PM üyesi M. Zeki Karataş ile eski MYK üyesi Musa Ertaş'ın Adana'da yapılan operasyonda tutuklandığı vurgulanarak, AKP hükümetinin Kürt halkının tüm kazanımlarını yok etmeyi amaçladığı kaydedildi.

‘AKP GENELKURMAYLA ANLAŞARAK SAVAŞ KARARI ALDI’

Açıklamada, AKP'nin kendince Kürt kurumları üzerinde baskı kurarak, seçilmiş Kürt siyasetçileri cezaevinde tutarak tedbir almaya çalıştığı vurgulanarak, "Tüm bu gelişmeler, AKP'nin seçimlerden önce Genelkurmay'la anlaşarak; 'Kürt kazanımlarını yok etme ve yeni kazanımlar için kullanılmasını önleme' amaçlı savaş kararı aldığını göstermektedir. AKP ile Genelkurmay arasındaki bu anlaşma, Başbakan tarafından seçimlerden önce, 'Kürt sorunu yok PKK sorunu var' ve PKK önderi için 'ben olsaydım asardım' dediği zaman, seçimlerden sonra savaşın tırmanacağı, İmralı ile yapılan görüşmelerin sona erdirilip, Abdullah Öcalan'a ağır bir tecrit uygulanılacağı açıkça ilan edilmişti" denildi. Açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın seçimden sonra aldığı yüzde 50 oyla sadece silahı olanları değil silahsız sivil insanları da savaşta hedef tahtasına koyduğuna işaret edilerek, AKP'nin sivillere karşı da silah kullanacağını açıkça söylemiş olduğu vurgulandı.

Türk ordusunun Kürdistan Federal Bölgesi'ne düzenlediği hava saldırılarının vurgulandığı açıklamada, "Nitekim hava harekatında Kürdistan Federal Bölgesinde yaşayan biri bebek, üçü çocuk 7 kişilik bir aile katledilmiştir. Hakkari'de canlı kalkan eylemine katılan Van il Genel Meclis üyemiz Yıldırım Ayhan katledilmiştir. Kürt sorununun çözümünü dağı taşı bombalayarak bastırmakta arayanlara, Kürt sorunu bitmiştir diyenlere açıkça diyoruz ki; Kürt sorunu çözülmemiştir, vardır. Kürt sorunu ancak Kürtler; "bizim bir halk olarak sorunumuz kalmadı" dedikleri zaman biter. Kürt sorunu bitmiştir deme hakkı yalnız Kürt halkına aittir. Kürt sorunu Türkiye'nin en temel sorunudur ve pek çok sorunun çözümü de Kürt sorununun demokratik çözümüne bağlıdır" ifadesi kullanıldı.

‘AKP ZORLA BAŞLATTIĞI BU SAVAŞTAN BAŞARIYLA ÇIKAMAZ’

Açıklamada, Kürt sorunun çözmek yerine silaha ve uluslar arası güçlerin savaş oyunlarına yaşlanmanın Türkiye'nin geleceğini tehlikeye atmak anlamı taşıdığı belirtilerek, "AKP hükümeti, zorla başlattığı bu savaştan başarıyla çıkamaz, bu savaşın kazananı olamaz. Erdoğan da, devletin bütün diplomatik, askeri ve istihbarat güçleri de bu gerçeği biliyor. Savaş Türkiye'yi yıkıma sürükler. Hepimiz sadece bu savaşın faturasını öderiz, acılarını yaşarız. Bu nedenlerle, önümüzdeki dönemim temel ve en acil görevinin savaşa karşı barış cephesini güçlendirmek olduğu ortadadır" diye kaydedildi.

MÜCADELE KARARLILIĞI

Açıklamada, tüm bu gelişmeler ışığında bazı kararlar alındığı belirtilerek, şunlar kaydedildi: "İmralı'da sürdürülen tecridin kaldırması, PKK lideri Öcalan'ın yeniden müzakereleri sürdürebileceği koşulların yaratılması için, Kandil'in bombalanmasına, askeri operasyonlara ve PKK'nin askeri eylemlerine, sokağın gazlanmasına ve kurşunlanmasına, tutuklamalara karşı barış sesini yükseltmek için, AKP ve devlet vesayetini geriletecek, ezilenlerden yana bir odak oluşturacak, Türkiye demokrasi güçlerinin birliği için, AKP'nin savcısıyla, medyasıyla, icraatlarıyla partimize karşı geliştirdiği topyekûn savaşa karşı topyekûn karşı durmak için, her alanda halkımızla birlikte, bedeli ne olursa olsun mücadelede kararlılığını ilan etmiştir."

BDP ALANLARA İNECEK

Açıklamada, başta mahalle mahalle halk toplantılarında olmak üzere her yerde halkımızla yüz yüze tartışmalar yürütülmesi, halkın savaşa ve ölümlere karşı daha örgütlü ve güçlü tepkilerini ortaya çıkaracak hazırlıkların yapılması, savaş karşıtı diğer çevrelerle güç birliği yapılarak bütün Türkiye'de alanlara ve sokaklara inilerek barış için etkinlikler yapılması, tutuklamalar ve genel seçimler nedeniyle boşalan il ilçe teşkilatlarında acilen kongre süreçlerinin başlatılmasının kararlaştırıldığı kaydedildi. Açıklamada, BDP'nin 1 Ekim'de açılacak olan Meclis'e gelip gelmemesinin de toplantılarda konuşulduğu vurgulanarak, "Yine 1 Ekim'de açılacak olan TBMM'de çalışmalara katılma konusunda Parti Meclisi olarak Blok milletvekillerinin alacağı her türlü kararın arkasında olduğumuz ifade edilmiştir" denildi.

Açıklamada, ayrıca toplantılarda yeni görevlendirmelerin oluşturulduğu belirtilerek, Eş Genel Başkanlıklara Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak'ın getirildiği vurgulanarak yeni yönetim şöyle sıralandı:

-Fatma Kurtulan-Örgütlenmeden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı

-Filiz Koçali-Basın ve Yayın İşlerinden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı

-Meral Danış Beştaş-Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı

-Hamit Geylani-Seçim ve Propagandadan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı,

-İdris Baluken-Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı

-Nazmi Gür-Dış ilişkilerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı

-Selami Turhan-Eğitimden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı

-Yüksel Mutlu-Siyasi Partiler ve Sivil Toplum Örgütlerinden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı

-Abdullah Bozkoyun-Genel Sayman

-M. Salih Yıldız-Genel Sayman Yardımcısı

-Kibriye Evren-Kadın Meclisi Sözcüsü

-Gülçin İsbert (MYK)

-Yıldız Aktaş (MYK)

-Mukaddes Kubilay (MYK)

-Abdulkerim Bingöl (MYK)

-Mustafa Avcı ( MYK)

-Nimet Sezgin (MYK)

-Nizamettin Öztürk (MYK)

-Mihdi Perinçek (MYK)

-Parti Disiplin Kurulu: Başkan: Zeki Çelik, Sekreter: Sayım Abay, Üyeler: Azade Geylani, Elif İke, Mahmut Tanzi, Hikmet Özcan, Rıza Taşdelen.

Hiç yorum yok: