13 Eylül 2011 Salı

WikiLeaks: Türkler Soykırım Belgelerini Temizlemiş

Amerikan Dışişlerine ait ortaya çıkan bir belgeye göre tarihçi Halil Berktay’ın Amerikalı yetkililere, Osmanlı arşivlerindeki “soykırım belgelerinin geçmişte iki kez temizlendiğini” söylemiş. Emekli büyükelçi Birgi ise “Ermenileri gerçekten kesmişiz” ifadelerini kullanmıştı.

WikiLeaks internet sitesinin yayınladığı ABD Dışişleri yazışmalarından biri Ermeni soykırımıyla ilgili. Ermeni medyasına yansıyan belgeye göre ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu çıkışlı, Başkonsolos David Arnett imzalı ve 2004 tarihli bir kripto.

“Ermeni ‘soykırımı’ ve Osmanlı arşivleri” başlıklı belgenin bir bölümünde arşivlerin “eksiksiz” olup olmadığı sorgulanırken, Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Halil Berktay’ın görüşlerine yer veriliyor. Berktay, biri 1918’de İstanbul’un İngilizlerce işgali ertesinde, biri ise Turgut Özal döneminde olmak üzere arşivlerin iki kez “temizlendiğini” belirtiyor.

Özal’ın o dönem arşivleri, başta emekli büyükelçi Muharrem Nuri Birgi olmak üzere bir grup emekli diplomat ve generale açtığını belirten Berktay, şu iddiayı da ortaya atıyor: “Arşivleri tarayan Nuri Birgi, sık sık buluştuğu ortak bir dostumuza, Ermenileri kastederek ‘Onları gerçekten kestik’ demiş.”

Hiç yorum yok: