13 Eylül 2011 Salı

Şemdinli'de Devlet Terörü: 3 Sivil Katledildi

Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde çıkan çatışmada asker ve polislerin açtığı ateş sonucu aralarında 14 yaşındaki Osman Erbaş ile 3 sivil hayatını kaybetti. Çatışmada, en az 1 astsubay ve 1 polisin ölürken 7 askerde yaralandı.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde emniyet müdürlüğü ile jandarma komutanlığına saat 22.00 sıralarında bir eylem düzenledi. Eylem sonucunda şiddetli bir çatışma çıktı.

Polis ve askerlerin çevreyi rastgele kurşun yağmuruna tutarken, Şemdinli Belediyesi önünde yapılan düğünde bulunan 14 yaşındaki Osman Erbaş, Necdet Güreli ve Tayyar Güreli asker ve polislerin kurşunlara hedef kalarak hayatlarını kaybetti. Çatışmada 1 astsubay ile 1 askerin öldüğü gelen bilgiler arasında.

Belediye Başkanı Sedat Töre ve yakınları Erbaş’ı hastaneye kaldırmak istediği ancak olay yerine gelmek isteyen ambulansın geçişine askerler tarafından izin verilmediği ve kan kaybeden Erbaş’ın hayatını kaybettiği belirtildi. Erbaş’ın cenazesini daha sonra alan ambulans ise yine askerlerin izin vermemesi sonucu bir saati aşkın bir süre belediye binası önünde mahsur kaldı.

Çatışma sırasında ilçe de asker ve polisler otomatik silahlar ve roket atarlar ile etrafa rastgele ateş açtı. Açılan ateşten çok sayıda ev ve işyeri nasibini alırken, polis ve asker ilçede ‘terör’ estirdi. Sivil halkın üzerine kurşun yağdıran asker ve polislerin özellikle Bahçelievler Mahallesi’nde evlere baskın yaptıkları öğrenildi.

Çatışma sırasında ise kent adeta savaş alanına dönerken, kentte elektrikler ve iletişim araçları kesildi. Çatışmanın ardından yaralılar Şemdinli Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken durumu ağır olanlar ise Yüksekova ve Van Devlet Hastaneleri’ne kaldırıldı. Halk ise bulundukları bölgede mahsur kaldı.

Çatışma ardından Scorsky tipi helikopterler, tanklar ve topçu birlikler ile özellikle Goman Dağı saatlerce bombardıman altında tutuldu

Hiç yorum yok: