14 Ekim 2011 Cuma

Öcalan'dan İlk Mesaj: ''Çözüm Bizimle Gelir ''

İki buçuk aydır tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan ilk mesaj geldi: ‘Bu mücadeleyi biz başlattıysak, çözüm de bizimle gelir. Sorunu PKK ve ben ortaya koymuşsam çözecek olan da biziz’

GÖRÜŞMELERİ HÜKÜMET TIKADI

Yaklaşık 7 aydır ailesi, 3 aydır da avukatlarıyla görüştürülmeyen PKK Lideri Abdullah Öcalan’la önceki gün görüşen kardeşi Mehmet Öcalan’ın aktardıklarına göre PKK Lideri şunları söyledi: “Devletle yaptığımız görüşmelerin önünü devlet ve hükümetin kendisi kapatmıştır. Bunun önünün yeniden açılması için adım atılmasını bekliyoruz.”

ÖNÜMÜZÜN AÇILMASI LAZIM

“Kürt sorunu ağır bir sorundur. Bu mücadeleyi biz başlattıysak, çözüm de bizimle gelir. Demokratik çözüm bunun anlaşılması halinde sağlanabilir” diyen Öcalan “Şu aşamada bizim açımızdan söylenecek bir şey yok. Bizim amacımız ölümlerin önüne geçmek. Ama tek taraflı olmuyor. Önümüzün açılması lazım” şeklinde konuştu.


Öcalan: Çözüm bizimle gelir


İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde 79 gündür avukatlarıyla, 28 Mart 2011’den bu yana da ailesi ile görüştürülmeyen PKK Lideri Abdullah Öcalan, önceki gün kardeşi Mehmet Öcalan ile görüştü. Mehmet Öcalan, 7 ay gibi bir aradan sonra görüşmelerine izin verilmesinin Türkiye’deki hukuk ve adalet anlayışı açısından önemli bir olumsuzluk olduğunu dile getirdi. PKK Lideri Öcalan ile yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi veren Mehmet Öcalan, hem kendilerinin, hem de ağabeyinin yasal ve demokratik haklarının bu yolla engellenmiş olmasına ilişkin Öcalan’ın şu görüşlerini aktardı: “Görüşmenin engellenmesi sistemden kaynaklanıyor, süreçten kaynaklanıyor. Süreç kilitlendiği için görüşe izin verilmiyor. Türkiye’de hak ve hukuk olduğunu söylüyorlarsa, bunun yerine getirilmesi lazım. Böyle olmamalı.”


Mehmet Öcalan’ın anlattığına göre doğruları söylemeye devam edeceğini ifade eden PKK Lideri Öcalan, şunları kaydetti: “Elimizden geldiği kadar dağda ve ovada devam eden asker ve gerilla ölümlerinin önüne geçilmesine çalışıyoruz. Bu konuda kendi üzerimize düşen katkıyı sunmaya da hazırız. Hükümet ve devletin de bunu iyi anlayıp, buna katkı sunması lazım. Biz buna hazırız.”


‘Her şey bizim elimizde değil’


“Bizden taraf süreç kapanmış değil” ifadelerini kullanan Öcalan, “Son görüşmemizde avukatlarım aracılığıyla kamuoyuna bunu izah ettim. Devletle ve devletin yetkili birimleri ile görüşmeler yaptık. Bu görüşmelerin önünü biz değil, devlet ve hükümetin kendisi kapatmıştır. Bunun önünün yeniden açılması ve akan kanların durdurulması için adım atılmasını bekliyoruz. Ama her şey bizim elimizde değil. Kürt sorunu ağır bir sorundur. Bu mücadeleyi biz başlattıysak, çözüm de yine bizimle gelir. Bunu herkes bilmeli. Bu sorunu Kandil, PKK ve ben ortaya koymuşsam çözecek olan da bizleriz. Demokratik çözüm, bunun iyi anlaşılması halinde sağlanabilir.”


‘KCK tutukluları serbest bırakılmalı’


Öcalan’ın Kürt siyasetçilere ve insan hakları savunucularına dönük ‘KCK’ altında yapılan operasyon ve tutuklamalara tepki gösterdiğini anlatan Mehmet Öcalan, buna ilişkin olarak Öcalan’ın, “Belediye başkanları, BDP’li siyasetçiler, sivil toplum örgütü yöneticileri, insan hakları savunucuları ve diğerleri hiçbir zaman PKK’ye bağlı olmadılar. Bunlar açıkta siyaset yürüten ve mücadele veren örgüt ve kişiler. KCK ya da PKK’ye bağlı gibi yansıtılması gerçek değil, sadece bahanedir. Bir an önce tutuklanan insanların bırakılması lazım. Bunların üzerinde tırnak çakısı bile yakalanmamıştır. Siyasetçileri, tek bir isim olarak ‘KCK’ ismi aldı altında bir araya getirmek hiç kimseye fayda sağlamaz” dediğini aktardı.


‘Seçenekleri ortaya koyduk’


“Devletin amacı PKK. Ama şunu unutuyorlar ki PKK aslında PKK değildir. Kürtleri nasıl bitiririz hesabı yapılıyor. PKK Kürtlerdir” diyen Öcalan, “Bunun anlaşılması lazım bir an önce barış konuşularak çözülür. Böyle olursa sonsuza kadar katkı sağlarız. Geçmiş dönemde yaptığımız görüşmelerde bu konudaki çözüm seçeneklerimizi ortaya koyduk. Şu aşamada kilit bizim elimizde değil, devlet yetkililerinin elindedir. Kapıyı açarlarsa görüşmeler devam eder. Önümüzdeki dönemde her şey değişebilir. Şu aşamada bizim açımızdan söyleyecek bir şey yok. Sürecin önü açılabilir. Demokratik çözüm gelebilir. Belki de savaş daha da boyutlanır ve daha fazla insanlar ölür. Bizim amacımız bunun önüne geçmek ama tek taraflı olmuyor. Önümüzün açılması lazım” dedi. Öcalan’ın sağlığının iyi durumda olduğunu ifade eden Mahmet Öcalan, ağabeyinin kendi aracılığı ile tüm Kürtlere ve demokratik kamuoyuna selam yolladığını da sözlerine ekledi.

Hiç yorum yok: