3 Şubat 2012 Cuma

Washington Post: ‘İsrail İran’ı Baharda Vuracak’

WASHİNGTON - İsrail'in İran'ın atom bombası yapmasını engellemek için önümüzdeki bahar aylarında bu ülkeye saldıracağı iddia edildi.

Washington Post gazetesi yazarı David Ignatius imzalı "İsrail İran'a saldırı hazırlığında mı?" başlıklı makalede, ABD Savunma Bakanı Leon Panetta'nın, İsrail’in önümüzdeki birkaç ay içinde İran’a saldırı yapacağı olasılığından büyük endişe duyduğu ifade edildi.

Ignatius'a göre, ABD Savunma Bakanı Panetta, İsrail'in önümüzdeki nisan, mayıs ya da en geç haziran ayında İran'a askeri saldırı düzenleyerek, Tahran'ın nükleer bomba üretme ile ‘dokunulmazlık bölgesine’ girmesinin önüne geçeceğine inanıyor.

Ignatius, İsrail’in, İran'ın nükleer bomba yapmak için gerekli olan uranyum zenginleştirmesini gerçekleştirdiği ve yer altında inşa ettiği nükleer tesisinde atom bombası üretme çalışmalarına başladığına inandığını belirti.

Bunun sonucu olarak İsrail’in son zamanlarda diplomatik girişimlerini arttırdığı kaydedilen makalede, ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun İran'a tek başına askeri bir saldırıda bulunmak istemediği, bu nedenle ABD'yi yanına çekmek için yoğun çaba harcadığı vurgulandı.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın İran'a askeri müdahale olasılığı nedeniyle İsrail ve ABD'nin mayıs ayında planladığı füze tatbikatını ertelediği ve bu nedenle ABD'den özür dilediğine dikkat çekildi.

ABD’nin olası İsrail saldırısı karşısında nasıl bir tutum alacağı konusunda henüz bir karar vermediği belirtilen makalede, ancak Obama yönetiminin çatışmanın dışında kalma, İran’ın ABD çıkarlarına saldırması durumunda ise sert karşılık vermeden yana olduğu ifade edildi.

Bir İsrailli yetkilinin ABD’de “Siz kenarda kalın, bırakın biz yapalım” tavsiyesinde bulunduğu belirtilen makalede, “Kısa savaş senaryosunda, BM ateşkesi ile takip edilecek olan 5 günlük sınırlı İsrail hava saldırısı varsayılıyor. İsraillilerin nükleer programa zararın sınırlı olabileceğini kabul ederek, birkaç yıl içinde ikinci bir saldırıya gereksinim duyulacağını söyledikleri belirtiliyor” dendi.

'İSRAİL'E KARŞI HER GRUP VE ÜLKEYİ DESTEKLERİZ'

Bu arada, İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney bugün yaptığı bir açıklamada, “İsrail'le çatışan ve savaşan" her türlü grup ve ülkeyi desteklemeye hazır olduklarını söyledi. Hamaney, uluslararası tüm baskılara rağmen İran'ın nükleer programından taviz vermeyeceğini de dile getirdi.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: