27 Eylül 2011 Salı

Gül: Barış İçin Savaşa Hazır Olmak Gerekir

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Milli Gemi (MİLGEM) projesinin ilk gemisinin denize indirildiği törende barışı, militarizmin üzerine inşa etti. Gül, "Barışa herkesi mecbur kılmak için, savaşa da hazır olmak gerekir" dedi.

Preveze Deniz Zaferi'nin 473'üncü yıldönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü dolayısıyla İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda ilk yerli savaş gemisi TCG Heybeliada'nın (F-511) hizmete girişi ile Büyükada Gemisi'nin denize indirilmesi töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile çok sayıda davetli katıldı. Başbakan Erdoğan'ın ardından konuşması yapmasının ardından kürsüye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül çıktı.

Türkiye'nin sahip olduğu savunma sanayi tesislerini gezdiğinde heyecanlandırdığını aktaran Gül, "Şu bilinen bir gerçektir ve bunu en iyi askerler bilir. Barış istiyorsanız, istikrar istiyorsanız, hak ve hukukunuzu korumaya hazırsanız savaşa da hazır olmanız gerekir" dedi. Gül konuşmasının devamında da bu düşüncesine paralel olarak şu ifadeleri sarf etti: "Savaş en son tercih edilen bir olaydır. Savaşı hiç kimse tercih etmez. Aslında en kötü senaryodur. Ama savaşmamak için, savaşları önlemek için, barışı yapmak için, barışa herkesi mecbur kılmak için savaşa da hazır olmak gerekir. Savaşa hazır olmanın birinci şartı da işte yüksek ateş gücü ve en modern teknolojiye sahip olmak ve bunu kendi elinizle, kendi gücünüzle yapmaktır."

Hiç yorum yok: