6 Nisan 2012 Cuma

Flaş Haber: Bu Televizyon Kanalı İşgal Edildi

Yunanistan’daki Alter TV kanalı, bir yıldır maaşlarını alamayan ve dört aydır grevde olan basın emekçileri tarafından işgal edildi. Emekçiler televizyonda sadece işçi haberleri ve programları yayınladılar ve yayınları engellenmeye çalışıldı. Alter TV çalışanı ve gazeteciler sendikası temsilcili Vassilis Dzimtsos’ub konuya dair yazısını paylaşıyoruz

'4 aydır grevdeyiz ve yaklaşık bir yıldır maaşlarımız ödenmiyor'


Burada 650 kişi çalışıyor. Burası 24 saat canlı yayın yapan, ülkenin üçüncü büyük haber kanalı.


Geçen Mayıs ayında ilk grev sonrasında, kanalın sahibi işe dönmemiz için adam başı 2000 euro ödemek üzere bizimle anlaşma yaptı. Haziran ayında maaş ödemeleri yeniden durdu. Bu büyük grevin de başlaması anlamına geldi.


İlk ay televizyon kanalı canlı yayınlar olmaksızın yayına devam etti. Sadece film gösteriyorlar ve tekrarları yayınlıyorlardı.


Sonra biz kanalın sahibine kanalı tamamen kapatacağımızı ve böylece onun da reklam paralarını toplayamayacağını söyledik.


Haber yapılmayacağından ve yayınlanmayacağından emin olmak için de kanalı işgal ettik.


Farklı sektörlerden emekçilere buraya gelip kendi grevleri hakkında konuşma olanağı sağlamak üzere bir işçi haberleri bülteni yayınlamaya başladık. Bu kanalı Yunanistan'ın farklı bölgelerinde yaşayan işçiler arasında popüler hale getirdi.


Yayına ilk başladığımızda binanın elektriklerini kestiler. Fakat elektrik işçileri geldiler ve binaya yeniden elektrik bağladılar.


Sonra Şubat ayında hükümetin 'kurtarma planı' hakkındaki kararı vermesinden üç gün önce, vericilerimizi durdurdular. Çünkü biz grevler ve sokaklarda olup bitenler hakkındaki hakikati anlatıyorduk.


Şimdi bir online video blogumuz var. Diğer TV kanallarının ve gazetelerin söylemediklerini - sistem hakkında hükümet ve bankerlerin bildiği ama halkın bilmediği şeyleri anlatıyoruz. 

Funda Başaran tarafından Sendika.Org için çevrilmiştir]

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Yunanistan'da ekonomik nedenlerden dolayı devletin sınalgı arnası da kapatılmamış mıydı?