6 Nisan 2012 Cuma

Cizre'de Mülteci Kampı Kuruluyor

Suriye'de yaşanan çatışmalardan kaçanlar için Hatay, Antep ve Kilis'ten sonra Şırnak'ın Cizre ilçesinde de mülteciler için kamp kurma hazırlıklarına başlandı. Hazırlıklar çerçevesinde üst düzey bürokratlar eğitim için Hatay'a gönderilirken, gelebilecek mülteciler için de Cizre Sanayi Sitesi yakınlarında yeni yer inşaa edilecek.

ANF’nin edindiği bilgiye göre Suriye'de yaşanan çatışmalar ve Türkiye'nin müdahalesi tartışmaları sürerken, hükümet Şırnak'ın Cizre ilçesinde, Suriye'den kaçıp gelebilecekler için yeni kamp kurma hazırlıklarına başladı.
Bu hazırlıklar çerçevesinde Şırnak Valiliği bünyesinde yapılan toplantı sonrasında, Karayolları, Devlet Su İşleri, Bayındırlık ve jandarma gibi resmi kurumların ilçe müdür yardımcıları ve yetkilileri bir haftalık eğitim için Hatay'a gönderildi. Bir Vali yardımcısı başkanlığında Hatay'a giden heyet, burada inşaa edilen kamplarda incelemelerde bulunarak, aynı şartlarda Cizre'de kurulacak kamp için bilgi ve pratik eğitim alacak.
Suriye'de yaşanan çatışmaların ardından halen Hatay'da 7 bin 726, Antep'in Nurdağı ile İslahiye ilçelerinde 4 bin 770 veKilis'te 8 bin 724 olmak üzere toplam 21 bin 220 kişi kurulan mülteci kamplarında kalıyor.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: