6 Nisan 2012 Cuma

12 Eylül Davası: Mahkeme, Tutuklama İstemini Reddetti

Ankara - Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde üç gündür süren 12 Eylül davası sona erdi. Mahkeme 12 Eylül davası sanıkları hakkında müdahillerin istediği tutuklama talebini reddetti. Sanıklar hakkında işkence suçundan suç duyurusunda bulunuldu.

Mahkeme, savcılığın mütaalası doğrultusunda sanıklar hakkındaki tutuklama talebini reddetti. İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan gelecek raporun beklenmesine karar veren mahkeme, ifadelerin hastanede alınabilmesi için gerekli koşulların sağlanıp sağlanamayacağını Adalet Bakanlığı'na soracak. Mahkeme sanıklar için uygulanan adli kontrol uygulamasının yerinde olduğuna karar verdi.
Genelkurmay Başkanlığı'na Cumhurbaşkanı Korutürk'e teslim edilen mektup için yazılan yazının bu kez Cumhurbaşkanlığı'na sorulmasına kara verdi.

Mahkeme, hükümet, Meclis, CHP, MHP, DİSK ve Hak-İş ile Kırbayır ailesinin müdahilliğini kabul etti. Ayrıca 12 Eylül döneminde millekvekili olan Hüseyin Doğan, Azimet Köylüoğlu ve Şükrü Bütün'ün de müdahilliği kabul edildi.

Diğer parti ve tüzel kişilerin, mahkemeye yeni belgeler sunmasını istedi. Kişisel başvurular ile ilgili kararını 16 Nisan'da verecek.

İşkence ve kötü muamele ile ilgili şikayetler ile ilgili duruşma tutanaklarının da Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesine karar verildi. Mahkeme, ayrıca iki sanık hakkında işkence ile ilgili suç duyurusunda bulundu.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'na daha önce gönderilen yazıların yeniden gönderilmesini kararlaştırdı.

Mahkeme, iddianameyi Çankaya Köşkü'ne gönderecek.

Duruşma 11 Mayıs 2012'a ertelendi.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: