20 Haziran 2012 Çarşamba

Paris’te Kürtaj Yasağına Tepki:‘Vajina Polisi Erdoğan’

Fransız, Kürt ve Türk kadınları, Türkiye’deki kürtaj tartışmaların eylemle protesto ettiler. 18 Haziran’da Sosyalist Kadınlar Birliği’nden kadınların öncülük ettiği eyleme Kadın Dayanışması, Dünya Kadın Yürüyüşü, Paris Kürt Kadın İnisiyatifi ve çok sayıda feminist kurumdan kadınlar katıldı.

Eylem Türkiye’nin Fransa Elçiliği önünde gerçekleşti.‘Benim Bedenim, Benim Kararım’, ‘Vajina Polisi Erdoğan’, ‘1934’de Hitler 4 Çocuk İstiyordu, 2012’de Erdoğan 5 Çocuk İstiyor’ dövizlerinin taşındığı eylemde, AKP rejiminin kadına dönük istismarını protesto sloganları atıldı. 

Kadınlardan oluşan heyet elçilik tarafından kabul edildi. Kadınların eleştirilerini dinleyen elçilik, “Türkiye’de bu konuda henüz bir yasa tasarısı mevcut değil. Bu tamamen bireylerin gündeme taşıdığı bir olay. Konuya dair yasa gündemde değil. Eylemlerinizi bizim kapımızın önünün yerine farklı alanlarda yapmanız daha fazla ses getirir” şeklinde sanki AKP’den bağımsızmış gibi işleyen bir profil izledi.


Görüşme yapan heyet daha sonra eylemcilere görüşmenin detaylarını aktardı. Kadına dönük şiddetin ve Türkiye’deki genel siyasal atmosferi anlatan Sosyalist Kadınlar Birliği adına hazırlanmış Türkçe ve Fransızca bildiriler dağıtıldı.


SELMA AKKAYA / PARİS

900 Örgüt 55 bin Kişi İmza Verdi

Kürtaj Yasaklanamaz Platformu aktivistleri, Galatasaray Meydanı’nda 900 kadın örgütü olarak ulusal ve uluslararası alanda topladıkları imzaları, Başbakan, Cumhurbaşkanı, Sağlık Bakanı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’na göndermek amacıyla toplandı. Platform adına açıklama yapan Selen Lerimoğlu Yılmaz, ‘Kürtaj Yasaklanamaz’ kampanyası imzacısı 900 örgüt ve onbinlerce kişinin, kadınların kendi bedenleri üzerinde karar verme hakkının vazgeçilemez olduğunu savunduklarını ifade etti. Yılmaz, bir hafta içerisinde farklı ülkelerden 55 bin bireysel imza, Türkiye’den 372 kadın örgütü ile 308 sivil toplum örgütü ve 50 ülkeden 221 örgütün destek verdiğini söyledi.


Son iki hafta içinde Türkiye’de 23 ilde her gün eylem yapıldığını belirten Yılmaz, ayrıca uluslararası örgütlerin bu konuda hükümete eleştiriler yaptığına dikkat çekti. Açıklamanın ardından kadınlar hazırladıkları imza dosyalarını Başbakan, Cumhurbaşkanı, Sağlık Bakanı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’na gönderdi.


Hiç yorum yok: