20 Haziran 2012 Çarşamba

FLAŞ HABER: HPG'den Dağlıca Açıklaması: Hakkari'de 100’ü Aşkın Ölü Var, 4 Helikopter Düştü


Behdinan - Hakkari’de 20 Haziran günü gerilla tarafından operasyon hazırlandığındaki askerlere yapılan saldırının bilançosu netleşiyor. HPG’ye göre 100’ü aşkın asker ölürken, 4 helikopter düşürüldü. Gerillanın kaybı ise 15.
HPG-Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), 20 Haziran sabahı başlayan ve halen yer yer devam eden çatışmalara ilişkin açıklamada bulundu.

“20 Haziran sabahı saat 04.00 sularında gerilla güçlerimizi imha etmeyi hedefleyen bir operasyon hazırlığında bulunan işgalci TC ordusuna ait askeri üslere yönelik gerillalarımız tarafından devrimci bir operasyon gerçekleştirilmiştir” diyen HPG-BİM, ayrıntıları şöyle aktardı:

İKİ ASKERİ ÜS ELE GEÇİRİLDİ


“Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı olan ve sınırdan 20 kilometre içeride bulunan Şitaza karakolu ve çevresinde yaklaşık bir aydır yoğunlaşan asker ve askeri malzeme yığınağını takip eden gerillalarımız, operasyonu başlatmak üzere olan düşman gücüne yönelik devrimci bir operasyon düzenlemiştir. Şıtaza karakolunun büyük bir bölümü imha edilmiş, çevresinde bulunan 2 askeri üs gerillalarımızca ele geçirilmiştir.

Gerillalarımız, Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Rubarok ve Yüksekova ilçesine bağlı Oramar askeri üslerinden müdahale teşebbüsünde bulunan düşman güçlerini de püskürtmüştür.


4 SKORSKY DÜŞÜRÜLDÜ, 9 HELİKOPTER DARBE ALDI

Ayrıca Yüksekova ve Hakkari merkezlerinden sabahtan akşama kadar kobra eşliğinde skorskylerle yoğun asker sevkiyatı yapılarak çatışma alanına müdahale edilmek istenmiş ve bunun sonucunda akşam saat 20.00’a kadar birçok ayrı noktada şiddetli ve yoğun çatışmalar yaşanmıştır. Gün boyu süren çatışmalarda 1’i Mamışka, 1’i Zeri Sor, 1’i Reskê üçgeni ve 1’i da Serpêl mıntıkalarında olmak üzere toplam 4 skorsky helikopter düşürülerek imha edilmiş, ayrıca 3 kobra tipi taarruz helikopteri ile 6 skorsky helikopteri de darbe alarak çatışma alanından uzaklaşmak zorunda kalmıştır. Çatışmalarda ayrıca 1 panzer ve 1 akrep tipi zırhlı araç da imha edilmiştir. Böylelikle bu müdahale girişimleri gerillalarımız tarafından kırılarak TC ordusu hezimete uğratılmıştır.

Savaş uçakları, kobra helikopterleri, obüs ve havan toplarının yoğun bir şekilde kullanıldığı çatışmalar halen yer yer devam etmektedir.


109 ASKER ÖLDÜ, GERİLLA KAYBI 15

Gün boyunca yaşanan eylem ve çatışmalarda güçlerimizce tespit edilen toplam 109 düşman askeri öldürülmüş, 100’den fazla asker de yaralanmıştır. İşgalci TC ordusunun operasyon girişimleri ve müdahaleleri sonucu yaşanan çatışmalarda toplam 15 arkadaşımız şahadete ulaşmıştır. Şehit düşen yoldaşlarımızın kimlik bilgileri en yakın zamanda halkımız ve kamuoyuyla paylaşılacaktır.”

1 yorum:

Anonim dedi ki...

helal olsun size 109 asker azmı lan erdoğan konuş