20 Haziran 2012 Çarşamba

Operasyon Bölgesinde Kalan Vatandaş Anlattı: Helikopterler Ateş Açtı, Canımızı Zor KurtardıkYüksekova Dağlıca'da çıkan çatışmalar sonrasında operasyon bölgesinde mahsur kalan vatandaş: "Helikopterlerden açılan ateş sonucu hayatımızı zor kurtardık; 150 koyunumuz telef oldu."

Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki Dağlıca bölgesinde çıkan çatışmalar sonrasında haber alınmayan, daha sonra operasyon bölgesinden köylerine ulaşan vatandaşlardan Nurettin Renda, operasyon sırasında yaşadıklarını anlattı. Ölümle yüz yüze kaldıklarını belirten Renda, "Operasyon sonrası Serpêl köyünde mahsur kaldık. Çatışmalar sırasında adeta ölüp ölüp dirildik" derken, bölgede hayvan otlatan Servet ve Umut Özaka adlı çobanların operasyon sırasında askerlerce gözaltına alındığını da söyledi.

Renda şunları anlattı: "Helikopterlerden açılan ateş sonucu hayatımızı zor kurtardık ve yaklaşık 150 koyunumuz telef oldu. Bugün çatışma bölgesinden Yeşiltaş köyüne kendi imkânlarımızla ulaştık. Yine aynı bölgede hayvan otlatan Servet ve Umut Özaka adlı çobanlar, karakol askerleri tarafından alıkonularak gözaltına alındı ve karakola götürüldü."

Nurettin Renda'nın koyunları otlatmaya götürdüğü Serpil köyünün 1994 yılında boşaltıldığı ve köylülerin son yıllarda izin alarak köye gidip geldikleri öğrenildi.

Operasyon ve top atışların sürdüğü bölgede özelikle Yeşiltaş Köyü'ne bağlı Varêmirgan alanında yapılan hava saldırısı sırasında çok sayıda koyunun telef olduğu, yüzlerce koyunun kayıp olduğu belirtildi.Kaynak: http://www.imc-tv.com/haber-operasyon-bolgesinde-kalan-vatandas-anlatti-3544.html#ixzz1yL8tWVBq

Hiç yorum yok: