20 Şubat 2012 Pazartesi

Guardian: Türkiye İran’a Gizli Mali Yardım Sağlıyor

LONDRA - İngiliz The Guardian gazetesi, Türkiye ve Çin'in, İran'a, Birleşmiş Milletler'in uyguladığı yaptırımlardan kurtarmak için gizli mali yardım sağladıklarını yazdı. Gazete, İran’ın ambargoyu kırmada, Türkiye bankacılık sistemini kullandığını kaydetti.

Batı ülkelerinin nükleer programı nedeniyle ambargo uyguladığı İran’a ticari kolaylıklar sağlayan Türkiye’nin tutumu uluslararası alanda tartışılmaya devam ediyor.

İngiliz Guardian Gazetesi, batılı güvenlik yetkililerine dayandırarak geçtiği bir haberinde, Türkiye ve Çin'in BM'nin İran'a nükleer programıyla ilgili koyduğu yaptırımlardan kurtarmak için gizli kaynak sağladıkları ve bankacılık faaliyetleri yaptıklarını yazdı.
Batılı güvenlik yetkililerinin iddiasına göre,İran Merkez Bankası, ülkenin ekonomisini ayakta tutmak için Türkiye ve Çin’de çok sayıda finansal kurumu kendi çıkarları için kullanıyor.
Batılı araştırmacıların Türkiye'deki çok sayıda işletmenin Avrupa'da, İran adına finansal kurum satın aldıklarına yönelik kanıt bulduklarını yazan Guardian, bu kurumlar vasıtasıyla da İran'ın ihtiyaç duyduğu ürünleri satın aldığını yazdı. Gazete, Amerikan Hazine Bakanlığı yetkililerinin Türkiye'den Almanya bankalarına yapılan çok sayıda işlemin gerçekte Tahran tarafından kontrol edildiği yönünde kanıt buldukları bilgisine de yer verdi.

TÜRKİYE’DEKİ İRAN SERMAYELİ ŞİRKET SAYISINDA REKOR ARTIŞ

Türkiye'de geçen yıl kurulan İran sermayeli şirket sayısında yaşanan rekor artış ABD ve batılı güvenlik yetkililerinin iddialarını doğruluyor. Türkiye’de yabancı sermayeli şirketler istatistiklerine göre, 2011'de kurulan İran sermayeli şirket sayısı bir önceki yıla göre yüzde 41 artarak 2 bin 140'a ulaştı.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: