30 Temmuz 2012 Pazartesi

HPG Gerilla Komutanı: Şemdinli'de Denetim Elimizde


Behdinan - HPG komutanlarından Kemal Garzan, Şemdinli’de yaşananlar için “yeni bir taktik” diyerek, karadan kontrolü tamamen gerillanın elinde olduğunu söyledi. Garzan, “Türk ordusu karakollara hapsoldu” dedi.

23 Temmuz’dan beri Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde (Şemzinan) günlerdir süren gerillanın yol kontrolleri ve çatışmaları değerlendiren HPG Askeri Konsey Üyesi Kemal Garzan, “Şemzinan’da geliştirdiğimiz harekat, devrimci bir operasyondur. Bir kuşatmadır. Bölgede denetim HPG’nin elindedir. Bedeli ne olursa olsun geri adım atmayacağız. Türk ordusu ne yapacağını bilemez durumdadır’’ şeklinde konuştu.

Gerillanın Türk ordusunun bütün müdahale girişimlerini yenilgiye uğrattığını vurgulayan Garzan, Şemzinan Gerdi yolunun günlerdir gerilla denetimine girdiğini kaydederek, Türk devletinin buradaki kayıplarını gizlemeye çalıştığını belirtti.

TÜRK ORDUSU AĞIR KAYIPLAR VERDİ

Kemal Garzan Şemdinli’de Türk ordusunun karakollara hapsedildiğine dikkat çekerek, Şemdinli’deki çatışmalara ilişkin şu detayları verdi: “Şemzinan’da 23 Temmuz’da başlattığımız ve hala devam eden devrimci harekât, Türk devleti tarafından Türkiye kamuoyundan gizlenmek isteniyor. Türk ordusu bu harekatta büyük kayıplar verdi. Bu süre zarfında Türk devletinin ve ordusunun Şemzinan’daki örgütlenmesi dağıtılmıştır. Türk ordusu Şemzinan merkezinden ve karakollarından çıkamamaktadır. Türk devleti Şemzinan’da kılıfına çekildi ve bu kılıftan çıkamıyor. Şemzinan Tugayı, Garê Alayı ve civar karakollar sürekli olarak ağır silah birliklerimizce vuruluyor. Gerilla birliklerimiz, Türk ordusunun ileri tekniğine ve yoğun teknik kullanmasına rağmen mevzilerini koruyor. Bölgeyi denetimde tutmaya devam ediyoruz”

TAKTİK DEĞİŞTİ, BU DEVRİMCİ BİR HAMLEDİR

Kemal Garzan bölgede gerilla denetiminde bir operasyon geliştirildiğini belirterek, Türk medyasında gerilla kayıplarına ilişkin verilen haberlerin asılsız olduğuna dikkat çekti. Türk ordusunun onlarca kaybı olduğunu ve çok sayıda askeri aracın imha edildiğini açıklayan Garzan şöyle konuştu. “Bu devrimci bir hamledir. Bu harekât Şemzinan ile de sınırlı değil, civar bölgeleri de kapsıyor. Ayrıca tek düze bir eylem de değildir. Birliklerimiz otuz yıllık gerilla tecrübesiyle birçok eylem biçimini yaratıcı ve ustalıklı bir şekilde uyguluyor. Bu harekatta önemli bir husus da şu: bu yeni bir taktiktir. Gerilla daha önce de kapsamlı ve etkili eylemler gerçekleştirdi ancak bir- iki gün içinde üst bölgelerine geri dönüyordu. Ancak bugün Şemzinan’da yaşanan durum farklıdır."

Gerilla birliklerinin pozisyonlarını 23 Temmuz'dan beridir koruduğunu vurgulayan Garzan, "Şu ana kadar da bölgede kesintisiz bir gerilla denetimi vardır. Defalarca yollara inildi. Bölgede bulunan karakollar sürekli gerilla ateşi altında bulunuyor. Bölgeye kobra ve skorskyler giriş yapamıyor. Karadan denetim tamamen elimizdedir" dedi.

TÜRK ORDUSU KARAKOLLARA HAPSOLDU

Türk ordusunun gerilla karşısında büyük bir çıkmazı yaşadığına vurgu yapan gerilla komutanı, “Türk ordusu ne yapacağını bilemez durumdadır. Ne saldırabiliyor ne de kendisini koruyabiliyor. Türk ordusu Şemzinan’da karakollara mahkûm oldular “ dedi. Gerillanın başlattığı bu sürecin devam edeceğini belirten Garzan, Türk devletinin özel savaş yöntemlerine karşı da halka duyarlılık çağrısında bulunarak, şöyle devam etti: ‘’ Halkımız da duyarlı ve örgütlü olmalıdır. Halkımızdan beklentimiz onurlu duruşunu daha da geliştirerek sürdürmesidir. Bu temelde özellikle de Şemzinan’daki halkımızı direngen tutumundan dolayı selamlıyoruz.’’


ANF 

Ek Haber

Şemdinli’de gerillanın yol kontrolleri devam ediyor

Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi'nde HPG gerillaları oluşturdukları kontrol noktasında 2 saat boyunca kimlik kontrolü yaptı.

Şemdinli İlçesi’nden 35 kilometre uzaklıkta bulunan Gelişen (Şapatan) Köyü’ne bağlı Ulaşan Mezrası ve Samanlı (Mavan) Köyü arasında bulunan bölgede saat 21.00 sularında HPG gerillaları kontrol noktası oluşturdu. Gerillalar 2 saat boyunca yoldan geçen araçları durdurarak, kimlik kontrolü yapıp halka sohbet ettiler. Gerillaların bölgeden ayrılması ardından Türk ordusu, Gelişen ve Samanlı karakollarında bulunan askerleri ile bölgede operasyon başlattığı bildirildi. ANF

Şemdinli-Derecik yolu 7 gündür kapalı

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 7 gün önce HPG gerillalarının yol kontrolü yapması ardından başlatılan operasyon ve çatışmalar devam ediyor. Operasyonlar sürerken, Derecik Beldesi ile 10 köy ve 42 mezranın yolu 7 gündür kapalı tutuluyor.

Şemdinli'de gerillaların sık sık yol kontrolü yapması ardından havadan ve karadan başlatılan operasyonda çıkan çatışmalar sürüyor. Yaşanan çatışmalar ve can kaybı konusunda yetkililer ciddi bir açıklama yapılmazken, 23 Temmuz gününden itibaren Derecik Beldesi ile 10 köy ve 42 mezranın yolu kapatıldı.

Dün de operasyonların bulunduğu bölgede mahsur kalan köylülerle görüşmek isteyen BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan, Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, Yüksekova Belediye Başkanı Ercan Bora ve Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre'den oluşan heyetin bölgeye gidişine askerler 'güvenlik' gerekçesiyle izin vermedi.

Şemdinli kırsalında karadan operasyonun yapılamadığı bildirilirken, Kobra helikopterlerinin kırsal alanda uçtukları öğrenildi. 


ANF


Şemdinli’de çatışmalar devam ediyor

ŞEMDİNLİ - Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi’nde çatışmalar devam ederken bölgeye skorski tipi helikopterlerle özel harekat timlerinin indirildiği öğrenildi.

Hakkari’nin Şemdinli İlçesi Bağlar (Nehri) Köyü’ne bağlı Çem (Navrezan) ve Rüzgârlı (Rubunus) mezralarında 24 Temmuz’da başlayan çatışmalar halen devam ediyor. Günyazı (Gelaşk) Köyü’nün Yiğitler (Nırkole) mezrası Goman etekleri ve Mergesave, Serbera ve Sertet kırsalında dün başlayan çatışmalar bugün yine şiddetlendi. Bölgeye skorski tipi helikopterlerle çok sayıda özel eğitimli asker ve özel harekat timlerinin indirildiği öğrenildi. Şemdinli 3. Dağ Taktik Komando Taburu’ndan ilçeye 15 kilometre uzaklıkta bulunan Tekeli (Gare), Balıklı, Mırgesave ve ilçeye 10 kilometre uzaklıkta bulunan Çiyayê Kuremezgeta bölgesine havan topları ile saldırı başlatıldığı kaydedildi. 


ANF

Hiç yorum yok: