30 Temmuz 2012 Pazartesi

Devlet Şemdinli Gerçeğini Gizliyor


ANKARA - Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, ilçe kırsalında çatışmaların sürdüğünü, devletin gerçeği gizlemeye çalıştığını ve HPG'nin bölgede etkisini artırdığını açıkladı. Töre, ileriki günlerde çatışmaların şiddetleneceğini gözlediklerini belirterek, "Bölgenin HPG'lilerin kontrolü altında olduğu bildiriliyor. Son iki gün bu bölgeye dönük hava hareketliliği dışında hiçbir kara faaliyeti görülmemektedir" dedi.

Hakkari'nin Şemdinli kırsalında 1 haftadır HPG gerillalarıyla Türk ordu güçleri arasında çatışmalar sürüyor. Özellikle son iki üç gündür yoğunlaşan çatışmalar nedeniyle bin kadar köylü evlerini terk ederek ilçeye ve başka köylere sığınmış durumda.

HPG gerillalarının kırsal alanda kontrolü elinde tuttuğu ve denetim noktaları oluşturduğuna yönelik iddialar gündemdeki yerini korurken Türk ordusunun karadan harekat gerçekleştiremediği haber verildi.

HPG’nin Basın İrtibat Merkezi de geçtiğimiz günlerde bir açıklamaya yayınlayarak 23 Temmuz tarihinden bu yana devam eden çatışmaların şiddetlendiğini ve dün sabah saatlerinde yaşanan çatışmada da en az 15 Türk askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

'HPG'NİN KONTROLÜNDE...'

ANF'ye konuşan Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, çatışmaların Şemdinli ilçe merkezine 5 km mesafede başladığını ve altıncı gününe girdiğini belirtti. Töre, çatışma bölgesine yakın köylerde yaşayan insanların da bundan olumsuz etkilendiklerini anlattı.

Şemdinli Belediye Başkanı Töre, şu bilgileri verdi: "Bilindiği üzere bu çatışma 23 temmuzda HPG'lilerin Derecik-Şemdinli yolunda kontrol noktası kurup burada yol ve kimlik kontrolü yapmasıyla başladı. Çatışma alanının son derece sarp ve zor bir alan olması, teknik olarak çok ileri düzeyde ve sayıca da yüksek bir askeri güçle operasyonların icra edilmesine rağmen hala bölgenin HPG'lilerin kontrolü altında olduğu bildiriliyor. Son iki gün bu bölgeye dönük hava hareketliliği dışında hiçbir kara faaliyeti görülmemektedir. Sadece siviller araçlarıyla gidip gelebilmektedir. Fakat bugün sivillerin de geçişine izin verilmedi."

'DEVLET GERÇEĞİ GİZLİYOR VE HEYETLERE İZİN VERMİYOR'

5 mezranın tamamen boşaltılmış durumda olduğunu anlatan Sedat Töre, "Bu da yaklaşık 1000 kisiye tekabül ediyor. Ve bu köylerin durumunun incelenmesi için ne devlet tarafından bir girişim söz konusu ne de buraya gitmek isteyen heyetlere izin veriliyor" dedi.

Bölgede olup bitenlerin bir muamma niteliğinde olduğunu belirten Töre, ekledi: "Yine bu alanda yapılanlar hakkında ciddi endişeler mevcut. Bunca gündür süren bu çatışmanın kamuoyundan gizlenmeye çalışılması gerçekten normal değil."
TSK'nin saldırısına dikkat çeken Töre, ormanların da hedef aldığını bildirdi: "Bu operasyonların maalesef en acı yanlarından biri de her zaman olduğu gibi bölgedeki ormanların Türk ordusu tarafından ilk hedef haline getirilmesi. Üzüntüyle söylemem gerekiyor ki; yüzlerce dönüm ormanlık alan bu 5-6 günlük süre zarfında yapılan top, havan ve füze saldırıları sonucunda meydana gelen yangınlarda kül edildi."

'ÇATIŞMALAR YOĞUNLAŞACAĞA BENZİYOR'

Belediye Başkanı Töre, çatışmaların AKP Hükümeti'nin politikalarından kaynaklandığını ve derinleşeceğini vurguladı: "Devlet, AKP Hükümeti'nin aklı barışı ve Kürtlerle diğer halkların eşititligini özümseyebilmiş değil. Bu da bölgeyi ileriki günlerde daha da sıcak ve çatışmalı bir yöne evireceğe benziyor. Nitekim Şemdinli kırsalında bu eylemle beraber bir alan hakimiyeti niyeti ortaya çıktığını gözlemliyoruz. Bu noktada tek temennimiz; sürecin bir an önce demokratik ve barışçıl çözüm arayışlarının hakim olacağı bir yöne çevrilmesi. Burada sorumluluk ve görev hükümettedir."


ANF

Hiç yorum yok: