16 Eylül 2011 Cuma

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP): ''Türkiye'nin Kıbrıs Doğal Kaynaklarında Hiçbir Hakkı Yoktur''

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Türkiye, “uluslararası hukuk zemini bulunmayan” bu anlaşmaya dayanarak, Kıbrıs çevresindeki sahillerin tümünde hak iddia etmeye ve petrol, doğalgaz arama çalıştığını belirterek, “Böylesi bir girişim varolan gerginliği daha da arttıracak ve istenmeyen olayların yaşanmasına sebep olacaktır” diye uyardı.

BKP Örgüt Sekreteri Abdullah Korkmazhan, yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye, Uluslararası hukuk zemini bulunmayan bu anlaşmaya dayanarak, Kıbrıs çevresindeki sahillerin tümünde hak iddia etmeye ve petrol, doğalgaz arama çalışması yapmaya hazırlanmaktadır. Böylesi bir girişim varolan gerginliği daha da arttıracak ve istenmeyen olayların yaşanmasına sebep olacaktır” dedi.

Korkmazhan, Kıbrıs’ta bulunan doğal kaynaklar üzerinde Türkiye’nin iddia ettiği gibi hiçbir hakkının bulunmadığını, dolayısı ile izlenen gerginlik siyasetine ve savaş çığırtkanlığına bir an önce son verilmesi gerektiğini vurguladı.

FETİHÇİ VE SALDIRGAN POLİTİKALARA SON VERİLMELİ

Türkiye’nin Kıbrıs’ın doğal kaynaklarının garantörü değil, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün garantörü olduğunu ifade eden Korkmazhan, dolayısı ile Kıbrıs’a yönelik “fetihçi” ve “saldırgan” politikalarını terketmesi gerektiğini vurguladı.

Abdullah Korkmazhan, “Beğensek de beğenmesek de Kıbrıs Cumhuriyeti BM Deniz Hukuku Sözleşmesine ve Uluslararası hukuka uygun hareket ediyor. Bu olanağı Kıbrıslı Rumlara bugüne kadar Ankara ve Kıbrıs Türk tarafının izlediği çözümsüzlük ve ayrılıkçı politikalar sağlamıştır. Gerginlik ve savaş çığırtkanlığı yerine Kıbrıs sorununun bir an önce çözüme kavuşmasına ve Kıbrıs’ın bir barış adasına dönüşmesine odaklanılmalıdır” dedi.

Açıklamada, “Kıbrıs’ın dağı, taşı, denizi, toprağı, petrolü ve doğalgazı Kıbrıs halkına aittir. Kıbrıs’ın doğal kaynaklarında sadece Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eşit kurucu ortağı olan Kıbrıslı Türkler’in hakkı bulunmaktadır. Bu konuda söz sahibi olabilmemiz için erken çözüme bir an önce ulaşmalıyız” ifadeleri kullanıldı.

Korkmazhan, gerginliği tırmandıran ve tehditler savuran AKP hükümetinin bu tutumundan uzaklaşarak erken çözüm için katkı yapmasını, böylelikle Kıbrıslı Türklerin doğal zenginliklerden yararlanmasının önünü açmasını talep etti.

Kıbrıslı Türkler’in Kıbrıs sorununun bir an önce çözülmesini, söz ve irade sahibi bir toplum olmak istediklerini vurgulayan BKP Örgüt Sekreteri Abdullah Korkmazhan, tüm sorunların kaynağı olan Kıbrıs sorununun en kısa zamanda çözülmesi ve Federal Kıbrıs’a ulaşarak, Kıbrıs’ı bir barış adasına dönüştürmek için daha çok çalışacaklarının altını çizdi.

Hiç yorum yok: