29 Aralık 2011 Perşembe

Uludere'deki Katliamdan İlk GörüntülerTürk ordusu bugün bir kez daha Kürtleri katletti. Uludere'nin Ortasu (Roboski) köyü sınır noktasında savaş uçaklarının bombardımanı sonucu çoğu lise öğrencisi 35 kişinin cenazesine ulaşıldı. 17 kişinin ise kayıp olduğu haberleri geliyor.
F-16 savaş uçaklarının Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Ortasu (Roboski) Köyü'nde köylüleri bombardımana tutmasının ardından yetkililer halen sessizliğini korurken, son dönemlerde basında sıkça yer alan "devlet HPG'lilere merhametli davrandı" sözlerinin nasıl da gerçeği yansıtmadığını, köylülerin bile nasıl bombardıman sonucu katledildiği bir kez daha ortaya çıktı.

24 Aralık günü Şırnak Valiliği'nin Cudi Dağı’nda HPG'lilere yönelik başlattığı operasyonun ardından yaptığı açıklamada, "Halkın sağladığı bilgiler doğrultusunda operasyonun gerçekleştirildiğini belirtmesi ve halkın devletin yanında yer aldığını söylemesinden" hemen sonra devletin uçaklarının 17-20 yaş arasında onlarca gencin üzerine bombalar yağdırması dikkat çekti. Özellikle Kazan Vadisi'nde meydana gelen ve 36 HPG'linin yaşamını yitirdiği olaydan sonra ortaya çıkan kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddiaların ardından her operasyon sonrası, "İnsani temelde ordunun HPG'lileri öldürmeye değil yaşatmaya dönük bir çaba sergilediği" gibi açıklamalarda bulunan devlet yetkilileri ve bu tür haberlere geniş yer veren basının, Şırnak'ın Uludere İlçesi Robosko köyü'nde gece saatlerinde meydana gelen olaya ilişkin hiçbir açıklama yapmaması dikkat çekiyor.

Özellikle Fethullah Gülen'in basına yansıyan "Onların altlarını üstlerine getir, birliklerini boz, evlerine ateş sal, köklerini kurut ve işlerini bitir" sözlerinin ardından Kazan Vadisi'ndeki olayın gerçekleşmesi yine Ruboski'de kaçakçılık yapan çocukların bedenlerinin paramparça edilmesi, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın "mücadele koordineli yürütülüyor" demeçleri ve basının "görmedim, duymadım, bilmiyorum, bunlar PKK'li mi köylü mü belli değil" gibi haberleri bir kez daha vahim tabloyu gözler önüne serdi.

Her operasyon ve HPG'li kaybının ardından hemen basına açıklamalarda bulunan Şırnak Valisi Vahdettin Özkan'ın şu ana kadar sadece, "olayda 20'den fazla kişinin öldüğü" sözleri dışında açıklama yapmadı.

Fotoğraflar: Dicle Haber Ajansı

Hiç yorum yok: