29 Aralık 2011 Perşembe

MGK Sonrası Uludere'de Katliam

Geçmişte defalarca köy bombalayıp katliam yapan Türk ordusu, Çarşamba akşamı da Uludere’nin Ortasu (Roboski) köyüne hava saldırısı düzenleyerek aralarında çocukların da olduğu en az 35 kişiyi katletti. Hükümet sustu, AKP kontrolündeki medya sustu. MGK toplantısı sonrası gerçekleşen katliamı dünya basını Kürt kaynaklardan öğrendi.

Çarşamba günü MGK toplantısı ardından Şırnak’ın Uludere'ye bağlı Ortasu (Roboski) Köyünde katliam gerçekleşti. Görgü tanıklarına göre dört F-16 savaş uçağı saat 21.20 sıralarında sınır hattında bulunan köylüleri bombaladı. Bombardıman sonucu 35 köylü hayatını kaybetti. Kurbanların arasında öğrenciler, çocuklar ve korucular da bulunuyor. Katliam ardından yanan ve parçalanan cesetlerle karşılaşıldı. İlk bilgiler sadece üç gencin katliamdan sağ kurtulduğu yönünde.

TSK KATLEDİLENLERİ ÇOK İYİ BİLİYORDU

Bahsedilen kaçakçılık faaliyeti ise yıllardan beridir, Türk makamlarının gözetiminde yapılıyor. Bu aktivitelerden çok iyi haberdarlar. Bunlardan bazıları yıllardır mazot ve temel gıda malzemelerinin içinde yer aldığı bu kaçakçılığı yaparken, öldürülen genç ve çocukların çoğu sadece cep harçlığı kazanmaya çalışıyordu.
Katliamı ilk olarak ANF, DİHA ve Roj TV duyurdu. Gece boyunda haber akışı sürdü, bu sırada Türk medyası susmuş, hiçbir şey olmamış gibi davranıyordu. Sabah saatlerinde de bu suskunluk devam etti. AKP denetimindeki medya, yetkililerin açıklamasını bekliyor olmalıydı. Şırnak Valisi sonunda açıklama yapınca, birkaç kelime yazabildiler.

GENELKURMAY KATLİAMI ÜSTLENDİ

Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada katliamı üstlendi ve hayatını kaybedenlerin kimliklerine ilişkin tek bir ifadeye yer vermedi. Açıklamada, bölgenin sık sık PKK’liler tarafından kullanıldığı ifade edilerek, katliama meşruiyet kazandırılmaya çalışıldı. Şırnak Valiliği saldırıda 35 kişinin öldüğü, 1 kişinin yaralandığını bildirdi.

DİHA 36 kişinin isimlerini yayınladı. İlk görüntüler de Kürt medyası tarafından aktarıldı. Bütün dünya haberleri Kürt medyasından öğrendi ve Türk medyasından önce geçti.

BDP ÜÇ GÜNLÜK YAS İLAN ETTİ

BDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Roboski'de yaşananların açık bir katliam olduğunu söyledi ve BDP olarak üç günlük yas ilan ettiklerini açıkladı.Demirtaş, şöyle dedi: "Halkımız her yerde bu acıyı paylaşmalıdır. Dünyanın her yerinde halkımız en güçlü şekilde tepkiyi koymalıdır. Çünkü katliamı örtbas etmeye çalışacaklar. Buna izin vermeyeceğiz. Her yerde sokaklarda meydanlarda olacağız (…)Bu katliam lanetlemelidir. Bu gün evde oturma günü değildir. Bütün halkımıza çağrı yapıyoruz. Herkes meydanlarda olmalıdır. Demokratik tepkiyi en güçlü şekilde ortaya koymalıdırlar." dedi.

KATLİAM KARARI MGK’DA MI ALINDI?

Roboski'de yaşanan katliamın MGK toplantısının ardından yaşanmasına da dikkat çeken Demirtaş, "Bu katliamın sorumlusu 'gece gündüz hava kara operasyonu sürecek' diyenlerdir. MGK'da operasyon kararı alanlardı. Bu olay Muğlalı gibi kapatılamayacak, buna izin vermeyeceğiz. Tarih bunu büyük bir katliam olarak yazacaktır. Bunun üstünün örtülmesini imkanı yoktur" şeklinde konuştu.

KATLİAMLAR

Türk devleti geçmişte defalarca katliam yaparak üzerini örtmeye çalıştı. 20 Haziran 1987’de Mardin'in Ömerli İlçesi'ne bağlı Pınarcık Köyü'nde 16'sı çocuk, 30 sivil komandolar tarafından ağır silahlarla katledildi. Dönemin medyası olayı PKK’nin üzerine atmaya çalıştı. 16-17 Eylül 1989 tarihlerinde Silopi’de 9 kişi katledildi. 24 Mart 1994 tarihinde Şırnak'ın Kuşkonar ve Koçağalı köyünde 38 kişi bombalanarak katledildi. 21 Ağustos günü Kandil’e düzenlenen hava saldırısında 4’ü çocuk aynı aileden 7 sivil katledildi.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: