29 Aralık 2011 Perşembe

Demirtaş: Açık Bir Katliam Var, Başbakan Özür Dilesin

Şırnak - Ortasu (Roboski) Köyü'nde bombardımanın yapıldığı bölgeye giden BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, açık bir katliam yapıldığını belirterek "Halkımız güçlü bir duruş sergilemeli, aksi takdirde üstü örtülecektir" dedi. Demirtaş, "Başbakanın vicdanı varsa çıkıp özür dilesin" şeklinde konuştu.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt, MYK üyeleri Yıldız Aktaş, Mehdi Perinçek'in de aralarında bulunduğu BDP'liler, Şırnak'ın Uludere (Qilaban) İlçesi'ne bağlı Roboski Köyü'ne gelerek, olayın yaşandığı bölgeye gitti.

Bombardımanın yapıldığı alanın 500 metre aşağısında duran Demirtaş, burada açıklama yaptı. Açıklama sırasında skorsky helikopterler ile yapılan askeri sevkıyat dikkat çekti. "Ortada suçlu yok, planlı bir katliam var" diyen Demirtaş, "Kimse kimseyi kandırmasın açık bir katliam var. Emrini verenler belli, ortadadır. Bunun üstünü örtmek insanlık suçudur. Bunun emrini veren Genelkurmaydır. Kendisi açıklamasında da bunu açıkça ifade etmiştir" dedi. "Halkımız güçlü bir duruş sergilemeli, aksi takdirde üstü örtülecektir" diyen Demirtaş, "Genelkurmayın açıklaması tam bir utançtır. Olay ortadayken, 'PKK kamplarını vurduk' diyor. Başbakanın vicdanı varsa çıkıp özür dilesin. Ortada acı bir trajedi var" şeklinde konuştu.

Öte taraftan yaşamını yitirenlerin sayısının 35 olduğu ve 1 kişinin yaralı olduğu, 5 kişinin de yara almadan kurtulmayı başardığı öğrenildi.

Otopsi işlemleri için Uludere Devlet Hastanesi'ne kaldırılan 35 cenaze ilçe girişinde on binlerce kişi tarafından, "İntikam", "Şehîd namirin" ve "Katil Erdoğan" sloganlarıyla karşılandı. Cenazeleri yürüyüş ile hastaneye götüren on binlerin hastane önündeki bekleyişi sürüyor. Burada kitleye seslenen Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak da, Uludere'de yaşananın bir katliam olduğunu ve bunun sorumlusunun da devlet olduğunu kaydetti.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: