29 Aralık 2011 Perşembe

Dünya Basını Katliamı ANF ve Roj TV'den Öğrendi


Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu (Roboski) köyü sınır noktasında Türk savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 35 kişinin katletmesi Avrupa basınında geniş yer aldı. Reuters ve AFP gibi uluslararası ajanslar, katliamı ANF ve Roj Tv’den aldığı haberlere dayandırdı.

“Türkiye, Kürt köyünü bombaladı” başlıklı haberlerde, Uludere Belediye Başkanı’nın ilk açıklamalarına yer verilirken, cenazelerin yanmış olduğu bildirildi. Hayatını kaybedenlerin kaçakçılar olduğuna dikkat çekilirken, önce 23 ölüm haberinin geldiği, ancak ANF ve Roj Tv’ye konuşan yerel kaynakların ölen kişilerin sayısını 35 olarak açıkladıkları belirtildi.

Almanya’nın önde gelen televizyon kanallarından RTL ve ARD, İsviçre’nin devlet televizyon kanalı SF, Avusturya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden Die Presse ve Der Standart’ın internet siteleri AFP ve Reuters’in konuya geçtiği haberlere yer verdi.

Almanya’nın günlük gazetelerinden Sueddeutsche gazetesinde yer alan haberde ise “Yerel kaynaklar, devlet güçleri ölen kişilerin kaçakçı olduğunu bilmesine rağmen öldürüldüğünü bildiriyor” şeklinde ifadesi dikkat çekti.

İsveç radyosu da haberi Roj TV'ye dayandırarak duyurdu.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: