29 Aralık 2011 Perşembe

Demirtaş: Halk Meydanlara Dökülerek Katliamı Lanetlemeli

ULUDERE - BDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Roboski'de çok açık bir katliam yaşandığını belirterek, BDP olarak 3 günlük yas ilan ettiklerini söyledi. Demirtaş, yurttaşlara da çağrıda bulunarak, "Gün evde oturma günü değildir. Herkes meydanlara dökülerek katliamı lanetlemelidir" dedi.

Türk ordusunun katliam yaptığı Şırnak'ın Uludere (Qilaban) İlçesi Roboski Köyü'ne ulaşan BDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) Roboski'de yaşananların açık bir katliam olduğunu söyledi. BDP olarak 3 günlük yas ilan ettiklerini belirten Demirtaş, "Halkımız her yerde bu acıyı paylaşmalıdır. Dünyanın her yerinde halkımız en güçlü şekilde tepkiyi koymalıdır. Çünkü katliamı örtbas etmeye çalışacaklar. Buna izin vermeyeceğiz. Her yerde sokaklarda meydanlarda olacağız" dedi. Yurttaşların demokratik hakları olan protestoyu güçlü şekilde ortaya koyması gerektiğin belirten Demirtaş, halka şu çağrıyı yaptı: "Bu katliam lanetlemelidir. Bu gün evde oturma günü değildir. Bütün halkımıza çağrı yapıyoruz. Herkes meydanlarda olmalıdır. Demokratik tepkiyi en güçlü şekilde ortaya koymalıdırlar" dedi.

‘KATLİAMI HER GÜN OPERASYON DİYENLER YAPTI’

Roboski'de yaşanan katliamın MGK toplantısının ardından yaşanmasına da dikkat çeken Demirtaş, "Bu katliamın sorumlusu 'gece gündüz hava kara operasyonu sürecek' diyenlerdir. MGK'da operasyon kararı alanlardı. Bu olay Muğlalı gibi kapatılamayacak, buna izin vermeyeceğiz. Tarih bunu büyük bir katliam olarak yazacaktır. Bunun üstünün örtülmesini imkanı yoktur" şeklinde konuştu.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: