29 Aralık 2011 Perşembe

Şırnak'ın Uludere (Qılaban) İlçesi Ortasu (Roboski) ile Yeşilyazı Köyü'nden Feryatlat Yükseliyor

Şırnak'ın Uludere (Qılaban) İlçesi'ne bağlı Ortasu (Roboski) ile Yeşilyazı Köyü'nde oturan ve kaçakçılık yapan köylülerin savaş uçaklarının bombardımanı sonucu yaşamını yitirmesinin ardından köyden kendi imkanları ile cenazelere ulaşmaya çalışıyor.

Şırnak'ın Uludere (Qılaban) İlçesi'ne bağlı ve Federal Kürdistan Bölgesi sınırına yakın Ortasu (Roboski) Köyü'nün sınır noktasında 4 F-16 savaş uçaklarının bombardımanı sonucu yaşamını yitiren köylülerin cenazelerini bulmak için köylüler harekete geçti.

Ortasu (Roboski) ve Yeşildere Köyü'nde oturan, yaşları 15 ile 30 arasında değişen ve sayıları yaklaşık 50 kişi olduğu belirtilen köylülerden şuana kadar 28 kişinin cenazesine ulaşılırken, hala kaya altlarında cenazelerin olduğu ve ölü sayısının artabileceği belirtiliyor.

Şu ana kadar BDP ve il genel ile belediye meclis üyeleri dışında hiçbir devlet yetkilisi köye gelmezken, köyde ambulans sirenleri ile yaşamını yitiren köylülerin yakınlarının feryatları yükseliyor.

Cenazelere ve yaralılara ulaşmak için kadın, çocuk, genç yaşlı yüzlerce kişi yayan olarak olay yerine giderken, köylülerin gece karanlığı ve kar nedeniyle olay yerine ulaşmakta güçlük çekildiği öğrenildi.

Şuana kadar hiçbir devlet yetkilisinin ve arama kurtarma ekibinin olay yerine gitmediği öğrenilirken, Uludere Belediye Başkan Vekili Fehmi Yaman, Beytüşebap Belediye Başkanı Yusuf Temel, BDP Uludere İlçe Başkanı Yunus Ürek, BDP Şırnak İl Başkanı Baki Sondak, il genel ile belediye meclis üyeleri köye gitti.

Konu ile bilgi veren BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, köylülerin askerler tarafından durdurulduğunu ardından savaş uçaklarının bombardımanına tutulduğu bilgisini aldıklarını söyledi. Kaplan, "İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı'nın telefonları hala kapalı. Kamu vicdanını olay yerine çağırıyoruz" dedi. Kaplan, BDP'li bölge milletvekillerinin yola çıktığını ve bölgeye gittiğini söyledi.

Olay yerinde bulunan BDP Şırnak İl Başkanı Baki Sondak, cenazelerin kaya altlarında kaldığını ve çıkarmakta zorluk yaşandığını belirterek, kepçeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Öte taraftan köylüler, köyden araçların olay yerine gitmesinin mümkün olmadığını, ancak Zaxo'dan aracın olay yerine gidebileceğini belirtiyor

Hiç yorum yok: