29 Aralık 2011 Perşembe

Göstericiler Erdoğan, Özel ve Gülen’in Posterlerini Yaktı

İngiltere'nin başkenti Londra'da, Türk ordusunun Roboski’de yaptığı katliamı protesto etmek için şehir merkezinde gösteri yapan Kürtlerin eylemine polis sert şekilde müdahale etti. 14 eylemcinin yaralandığı, 16 kişinin gözaltına alındığı eylemde Erdoğan, Özel ve Gülen'in posterleri yakıldı.

Özgür Roni Gençlik Meclisi'nin öncülüğünde yapılan ve MLKP'nin de destek verdiği eylem, Londra'nın en işlek merkezlerinden biri olan Kings Cross'ta gerçekleştirildi. Türk devletinin köylüleri katletmesini protesto etmek amacıyla yolu trafiğe kapatan eylemciler, Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Fethullah Gülen'in posterlerini ateşe verdi.

Gösterinin devam ettiği sırada göstericilere polis, herhangi bir dağılma uyarısı yapmadan müdahale etti. Polisin çok sert bir şekilde yaptığı müdahale sırasında birçok gösterici kanlar içinde kalırken bazı göstericiler yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. Bu arada polis, kayıtlara geçmesini önlemek amacıyla yaralılar için ambulans çağırmayı reddetti.

Daha sonra yakındaki metro istasyonunu işgal etmek isteyen eylemcilerle polis arasında tekrar gerginlik çıktı. Metro istasyonunun önüne barikat kuran polislerle eylemciler arasında birkaç defa çatışma çıkarken burada da yaralanan ve gözaltına alınanlar oldu.

Bir saatten fazla süren eylem sırasında polisin uzun zamandır görülmediği kadar provokatif bir tutum içinde olduğu gözlenirken, polisler eğitimli polis köpeklerini eylemciler ve çevrede toplananların üzerine sürdü. Bu sırada polisin tavrını protesto ederek yakındaki bir restoranın önünde kendiliğinden oturma eylemi yapmaya ve slogan atmaya başlayan bir İngiliz de polisler tarafından gözaltına alındı.

Londra'da yaşayan Kürtler ve Türkiyeli devrimci çevreler yarın da Türk devletinin savaş politikasını ve katliamları protesto etmek amacıyla Türkiye Konsolosluğu önünde saat 13.00'de bir gösteri gerçekleştirmeyi planlıyor.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: