27 Ekim 2011 Perşembe

Tuğluk: En Az 120 Bin Çadıra İhtiyaç Var


Van - Van'da yaşanan depremin ardından bölgeye giden Van milletvekili Aysel Tuğluk, özellikle Erciş ve bazı köylerde durumun ciddiyetini koruduğunu belirterek, ‘’En az 120 bin çadıra ihtiyaç var. Toplanan deprem vergileri ile ne yapıldı’’ diye sordu

Depremin hemen akabinde diğer milletvekilleri ile birlikte Van'a gittiklerini ve çalışmalara destek olmaya çalıştıklarını söyleyen Tuğluk, hala pek çok köye tek bir yardım malzemesinin bile ulaştırılmadığını söyledi.

"Hava çok soğuk ve insanlar çoluk, çocuk sokakta yardım edilmesini bekliyor" diyen Tuğluk, bölgede en acil ihtiyaç duyulan şeyin çadır olduğunu söyledi.

Tuğluk, İnsanların naylon parçalarını birleştirip kendilerine çadır yaptığını ve bu naylonların altında 30-40 kişi son derece sağlıksız koşullarda yaşam mücadelesi verdiklerini belirtti.

Van’daki gözlemlerini aktaran Tuğluk, ‘’Burada insanların televizyon kanallarına tepkisi çok büyük. İnsanlar, televizyondan yardımların düzgün ulaştırıldığı yönünde haberler geçtiğini duyuyorlar. Ancak gerçek öyle değil. Sorun ciddiyetini koruyor’’ dedi.

Tuğluk, deprem kuşağında yer alan bu ülkede Kızılay'ın sadece 40 bin çadırının olduğunu, oysa sadece Van'da en az 120 bin çadıra ihtiyaç olduğunu vurguladı.
Deprem bölgesinde bizzat bulundukları için sıkıntıları tüm açıklığıyla görebildiklerini anlatan Tuğluk, gelen yardımların dağıtımı ve adaletli paylaşımı konusunda ciddi sıkıntılar olduğunu belirtti.

Ciddi şekilde koordinasyonsuzluk yaşandığını ifade eden Tuğluk, bu kadar çok deprem yaşanan topraklarda devletin hala bu kadar koordinasyonsuz olmasını eleştirdi.

Bülent Ecevit'in Başbakanlığı döneminde, 1999'da çıkartılan deprem vergilerinin AKP tarafından kalıcı hale getirildiğini hatırlatan Tuğluk, 12 yıldır bu vergilerle toplanan milyarlarca liranın nereye harcandığını bilmediklerini söyledi.

Tüm toplumun bu vergilerin nereye harcandığı konusunun üstüne gitmesi gerektiğini anlatan Tuğluk, aynı sorunun deprem bölgesinde de sorulduğunu ve artık insanların "Devlet bu saatten sonra artık gelmesin" diyecek kadar öfkeli olduklarını vurguladı.

Hiç yorum yok: