27 Ekim 2011 Perşembe

Google Raporu: Devlet Baskısı Arttı

Londra - Dünyanın en çok kullanıcıya sahip internet sitesi Google tarafından yayınlanan bir rapor, hükümetlerin internet kullanıcılarının özel bilgilerini talep etme oranında ciddi bir artış olduğunu gösterdi. Rapor, 2011'in ilk yarısında hükümetlerden gelen kullanıcıların kişisel bilgilerine ulaşma ve sansür taleplerinde bir önceki yıla göre yüzde 70 oranında artış meydana geldiğini ortaya koydu.

Rapora göre 2011 yılının ilk yarısında hükümetler şirketten 25 binden fazla kullanıcının özel bilgilerini talep etti. 11 bin kullanıcının kişisel bilgilerini talep eden ABD bu kategoride ilk sırada geliyor. ABD'nin ardından en fazla talepte bulunan hükümetler listesinde sırasıyla Hindistan, Brezilya, Almanya, Fransa ve İngiltere geliyor.

Şirket, ABD hükümetinden gelen taleplerin yüzde 93'ünün karşılandığını ve kullanıcıların bilgilerinin yetkililere teslim edildiğini açıkladı. İngiltere ve Almanya hükümetlerinden gelen taleplerin de yüzde 64'ünün karşılandığını açıklayan şirket yetkilileri dünya genelinde devlet organlarından gelen taleplerin yüzde 63'ünün yerine getirildiğini açıkladı.

Google tarafından yapılan açıklamada gelen taleplerin çoğunlukla adli soruşturmalardan kaynaklandığı ifade edilse de bir şirket ile hükümet organları arasında cereyan eden ve içeriği kamuoyuyla paylaşılmayan bu bilgilerin ne amaçla kullanıldığı bilinemiyor. Google'ın yetkililere teslim edebileceği bilgiler mail adreslerindeki özel dosyalardan, kullanıcı tarafından ziyaret edilen sitelerin listesine kadar geniş bir yelpazeye sahip.

Raporda yayınlanan veriler, YouTube gibi sitelerdeki bazı içeriklerin kaldırılması konusunda da hükümetlerin giderek daha talepkar olduğunu gösteriyor. Rapora göre bu kategoride son aylarda ilk sırada Brezilya gelirken, onu sırasıyla Almanya, ABD ve Güney Kore takip ediyor. ABD hükümetinden gelen taleplerin bir kısmının polis şiddetini belgeleyen videolora dönük olması dikkat çekiyor.

Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde 2011'in ilk yarısında Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından 269 video ve benzeri içeriğin kaldırılmasının talep edildiği ve bu taleplerin yüzde 74'ünün karşılandığı ifade edildi. Aynı dönemde şirketten 74 kullanıcının kişisel bilgilerini talep eden Türk hükümetinin bu taleplerininse hiçbirinin karşılanmadığı belirtildi. Türkiye, Rusya ile birlikte kişisel bilgi talepleri tamamen reddedilen iki ülkeden biri.

Raporda ayrıca şirketin blog gibi bazı servislerinin Türk hükümeti tarafından engellendiğine ve YouTube sitesine ulaşımın zaman zaman durdurulduğuna da dikkat çekildi. Bilindiği gibi AKP hükümeti YouTube sitesine ulaşımı uzun süre mahkeme kararıyla engellemişti.

HUKUK BOŞLUĞU DEVLETLERE YARIYOR

Google tarafından bu konuda daha önce yayınlanan raporlarda sadece hükümetlerden gelen talep sayısı yer alırken son yayınlanan raporda ilk defa kişisel bilgileri istenen kullanıcı sayısı gibi daha detaylı bilgilere de yer verildi. Şirket adına yapılan açıklamada bu yolla internet ortamının ihtiyaç duyduğu yasal düzenlemelere ve reform ihtiyacına dikkat çekmek amaçlandığı kaydedildi.

İnternette kullanıcıların kişisel güvenliğini garanti altına alan uluslararası bir sözleşme bulunmuyor. Örneğin ABD'de bu konuda yapılan yasal düzenleme 1986'da çıkarılan bir kanuna dayanıyor. George W. Bush döneminde daha da ağırlaştırılan bu yasaya göre ABD'de polis, mahkeme emrine gerek duymadan istediği kişinin özel bilgilerini internet şirketlerinden isteme hakkına sahip bulunuyor.

Türk devleti ise dünyada internet sansürü konusunda en kötü sicile sahip devletlerden biri. Türkiye'de internet üzerindeki baskılar özellikle AKP hükümeti döneminde büyük artış gösterdi. 2001-2011 arasında Türkiye'de binlerce internet sitesi sansüre uğrarken, 2007'de çıkarılan 5651 sayılı yasayla adeta kötü ünlü Terörle Mücade Kanunu internet ortamına uyarlandı. Bu yasanın çıkmasının ardından internet yasakları çığ gibi büyüyerek 7000'den fazla siteye erişim mahkeme kararı veya savcılık girişimleriyle durduruldu.

Dünya çapında kişisel alanın özgürlüğünü savunmak ve internet sansürüne karşı mücadele etmek için çalışan organizasyonlar, artık yaşamın ayrılmaz parçası haline gelen internetin uluslararası hukukla güvence altına alınmaması nedeniyle hükümetlerin keyfi uygulamalarının önünün açıldığına dikkat çekiyor.

Hükümetler sadece Google’dan değil, Facebook ve Twitter gibi diğer sosyal paylaşım siteleri ve mail hizmeti sağlayan şirketlerden de kullanıcılara ait özel bilgileri toplayabiliyor, ancak diğer şirketler bu konuda kamuoyunu bilgilendirmedikleri için ne hükümetlerden gelen toplam taleplerin sayısını ne de bunların içeriğini net olarak bilmek mümkün değil. Kesin olan tek şey internet kullanımı zorunluluk halini aldıkça özel hayatın gizliliği giderek daha fazla tehdit altına giriyor.

Hiç yorum yok: