27 Ekim 2011 Perşembe

Şırnak Barosu'ndan ATV ve Haber Türk’e Suç Duyurusu


Şırnak - Van depremi sonrasında yaptıkları açıklamalar nedeniyle spikerler Müge Anlı, Duygu Canbaş ile ATV ve Haber Türk kanalları hakkında "Basın yoluyla hakaret halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçlarından Şırnak Barosu suç duyurusunda bulundu.

Şırnak Barosu adına Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, Van ve çere illerde meydana gelen deprem olayından sonra canlı yayına başlayan Habertürk sunucusu Duygu Canbaş ve sonraki gün ATV ekranlarında Müge Anlı'nın yapmış oldukları yorumlarıyla halkı alenen kin ve düşmanlığa sevk ettiğini, birlik ve beraberlik ruhunu zedelediğini ifade etti.

Baro Başkanı Elçi, halkın böylesine birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğu bir dönemde sorumsuzca yayın yaparak, "Her ne kadar Van'da olsa da acımız büyük" diyen Duygu Canbaş ve "Önce taş atıyoruz sonra kuş avlar gibi dağlarda avlıyoruz sonra birşey olduğu zaman hadi Mehmetçik gelsin, hadi polis gelsin diyoruz. O polisler hemen yardımına koştu oradakilerin. O taş atanların eli kırılsın. Biraz da dengeleri kuralım. Zor günlerde ah canım cicim, sonra kuş avlar gibi avlamayalım. Biraz da insanlar hadlerini bilsinler demek istiyorum haddinizi bilin" diyen Müge Anlı'nın, Van halkının etnik kimliği ve son zamanlarda yaşanan bazı üzücü olayları ilişkilendirerek insanların yaşamış oldukları acılar karşısında istihzai ve hakaretvari yorumlarıyla toplumun birlik ve beraberlik ruhunu baltaladığını ve toplumda infiale sebep olduklarını belirterek, suç duyurusunda bulundu.

Elçi, TCK'nın 216 maddesi uyarınca "Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı

özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" ve bunu basın yoluyla yapmak suçlarından spikerler ve TV kanalları hakkında kamu davası açılmasını istedi

Hiç yorum yok: