27 Ekim 2011 Perşembe

Fethullah Gülen’in Deprem Yorumları

Türkiye Cumhuriyeti’nin toplumu biçimlendirme politikaları tepeden oluşturuldu. Moderlik adına toplum mühendisliği ile cumhuriyet Türkiyesi imal edildi. Sağcısı, islamcısı, solcusu devletin bu zihniyetinden bağımsız değil. Mahmut Esat Bozkurt’un Türkler dışındaki herkesi Türklere kölelik yapması gerektiği söylemi 6-7 Eylül olaylarına, 1938 katliamını yapanların davranışlarına yansımıştı. 
 
CHP’nin Kürtleri asimile etmesi, “Güneş Dil Teorisi” ile memleketin üniversitelerindeki profesör doktarlara kadar ulaşmıştı. Cemal Gürsel’in Türklük dışında kendisine farklı kimlik bulanların “yüzüne tükürün” sözleri de siyaseti ve Türk faşistlerin esin kaynağı olmuştu. Listeyi daha da uzatabilir, Türkeş’den Kenan Evren’e, Çiller’den Tayyip Erdoğan’a kadar getirebiliriz. Ya da Fethullah Gülen’in son günlerde “bir avuç şaki ile başedemiyorsunuz” diyerek AKP’ye eleştiri sinyalini göndermesi de bu listeye eklenebilir. Malum hepsinin ortak paydası; kendisi dışında yaşayan ve kendilerini desteklemeyen toplulukların haklarının olmadığı düşüncesidir. Tayyip Erdoğan’ın PKK-KCK-BDP’lileri şer cephesi olarak tanımlayıp, bunlara destek veren milyonları da tehdit etmesi, Abdulah Gül’ün “misli ile intikam alınacak” çağrısı da Cumhuriyet Türkiyesi’nin halklara düşmanlık zincirinin devam ettiğini göstermektedir. Bu zihniyet kendisini siyasetti, medyada, toplumda şimdi kendisini dışavuruyor. Asker cenazelerinden sonra Kürtlere linç girişimi, depremden sonra ölenlere sevinmeleri de bu zihniyetten bağımsız ele alınamaz. 

 
Kısacası yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği, binlercesinin evsiz kaldığı Van depremi, sonrası medyada ve siyasette oluşan tablo AKP ve Fethullah Gülen Cemaatinin “Yeni Türkiye”sini karakterize ediyor. Sosyal medya ve televizyonlarda yapılan Kürt ve PKK düşmanlığı yapılan faşist seçkiyi internet sitelerinden derledim; lütfen okuyunuz:

 
“…Van’da meydana gelen ve cevre illerdede hissedilen depremde; vefat eden insanlarin icerisinde PKK’ya destek verenler olabilir...Ben PKK’ya destek veripte vefat eden insanlara ALLAH”tan rahmet dilemiyorum...

 
“ISTE WATAN HAINLERIEN CENABI HAKTAN CEWAP.... artik biraz düsünler ,,,,”

 
“Vanda gerçekleşen bu depremin zamanı gerçektende çok yerinde ve zamanında olmuş yüce allahımızın adeta ilahi bir adaleti …” 


 “Daha dün Vanda Yürüyen hainler TC Vandan defol derken bugün: dövleettt yordim ettt diyo!!!!! pkk yandaslarina Allah tarafindan Tasyagiyor kafalarina!” 

“Türklerin şehitlerine üzülmeyenlerin veya sevinenlerin sevinci hüznümüz, acısı ise mutluluğumuzdur.”
 
“Pkk yandaslari insallah o enkazlardan kurtulamaz. gerisine Allah acil sifalar versin… kusura bakmayin benim askerime abim bilene kursun sıksa öldügünde sevinirim!!!!”


“Allahım o dağları yıkaydın ya hainlerin üstüne” “yerle bir olsunlar kacakcılık onlarda uyusturucu onlarda beter olsunlar” “AYYY Çok sevindim bak inşallah biraz vatan hainlerini temizler iyi olur” “Oh iyi olmus; ölü var mı ölü ondan haber ver” “Allahin laneti yagiyor kürtlerin üstüne...nankörlügün bedeli bu..Allahim sükürler olsun sana!!!” 
 
“Allah diyarbakirada nasip eder insallah;” “Vatanina ihanet eden teröre destek veren illere Allahin ihtari olsa gerek...” “allaha şükür allahın sopası yok orda yasıyan herkez ölmeyi zaten hakediyo” 

 
“Tek endişem masum insanlarında zarar görmüş olabileceği teröre destek verenlerin gebermesi umrumda bile değil” “Digerleri enkazlardan dahi kurtarılmasın...” “valimize bişey olmuşmu” “Umarim herkes olmustur.” “inan hiç üzülmedi... hakkari şırnak yerle bir olsun yıkılsınn” 

 
“hakkari ve sirnak topragin altina gomulmustur umarim.” PKKLI OLANLAR GEBERDİ...OLMAYANLARA ALLAHTAN RAHMET DİLİYORUZ” “Yüzde 50 bdp’ye oy çıkan bir şehirde böyle bir afetin müstehak olduğunu düşünüyorum. darısı diğer pkk’lı illerin başına!” 

 
“Vanda görev yapan asker ve polisimize gecmis olsun”...


İşte ben bu düşüncelerin Fetullah Gülen cemaatinin öz düşüncesi olduğunu düşünüyorum. Ben bu düşüncelerin AKP’nin ideolojik kimliğinin oluşturan düşüncenin temeli olarak düşünüyorum. Yukarıdaki yorumlar Akif Beki’nin Radikal gazetesindeki yazılarına, Zaman, Akit, Sabah ve Star gazetelerinin PKK ve Kürtler konulu manşetlerine paraleldir. Fetullah Gülen'in televizyon kanallarında yayınlanan PKK ve Kürt konulu dizi filmlerindeki diyaloglardan alınmıştır. Mehmet Baransu’nun düşüncelerinin de bunlara yakın olduğunu iddia ediyorum. 

 
“PKK’lilerin sonu da Kaddafi gibi olacak” diyen Zaman gazetesinin yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın da yukardaki yorumları yapanlardan bir farkı olmadığını düşünüyorum. Kürtlere karşı savaşın koordinator bakanı Beşir Atalay’ın ve Bülent Arınç’ın istediği doğrultudaki düşüncelerin sosyal medyada dile gelmesidir. Faşizmin, ırkçılığın ve insanlıktan çıkmanın kitle tabanını oluşturan düşüncelerdir, bütün bunlar. Van’deki depremde ölen insanlar için sevinenler Fatih Altaylı’nın Kürt düşmanlığı içeren yazılarından da gıdalarını almış olma ihtimali var. Çünkü Fatih Altaylı ve jöleli ortağının televizyonunda deprem haberini sunan hanfendi de bu yorumları yapanlarla aynı düşünüyor. AKP sermayesinin sahipliğinde yayın yapan ATV televizyonundaki çöpçatan kadının deprem yorumu da bu yorumlarla kesişiyor. Listeyi daha da uzatabiliriz. AKP’ye destek veren bazı reklamcı / Kürt yazarların da bu yorumlarda büyük payı var. Bu düşüncelerin lojistik meşruiyet desteğini AKP’ye destek veren bazı Kürtlerin rollerini de unutmamak gerekiyor. Özcesi, lafı dolandırmadan söyleyelim, siyasette, medyada Kürt ve PKK düşmanlığı yapanların eseridir bu yorumlar. Fethullah Gülen ve AKP faşizminin kitle ruhunu ifade eden bu gerçekliği buraya not etmekde büyük fayda var.


BAKİ GÜL

Hiç yorum yok: