27 Ekim 2011 Perşembe

Erdoğan Hem Suçlu Hem Güçlü

BDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, BDP’li belediyeleri hedef alan Başbakan Recep T. Erdoğan’ın hem suçlu hem güçlü olduğunu belirtti. Baluken, „Belediyelerimiz bütün tutuklamalara karşı devletin gitmek istemediği bütün yerlere yardım götürmüşlerdir“ dedi. 

 Baluken, Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara ilişkin TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Baluken, depremin ardından devletin yapması gereken temel hizmetlerde bile ciddi ve ölümcül yetersizliklerin yaşandığına dikkat çekerek, „Deprem sonrası enkaz kaldırma ve kurtarma çalışmalarından tutalım da en insani ihtiyaçlar olan barınma ve ısınma, temel gıda maddeleri, temiz içme ve kullanma suyu, sağlık hizmetleri vb. çalışmalara kadar tek kelimeyle büyük bir trajedi yaşanmaktadır“ dedi. Baluken, Erciş, Van merkez ve köylerde yıkılan binaların enkazlarının henüz yüzde 50’sinin bile kaldırılamadığını belirterek, „Molozlar arasında günlerce kurtarılmayı bekleyen insanlarımızın hayata mucizevi tutunuşları da hükümetin ve devletin ciddi ihmalleri nedeniyle an be an tükenmektedir. Bu dakika itibari ile halen yüzlerce insanımız enkaz yığınları arasında kendilerine ulaşılmasını beklemektedir“ diye konuştu.

Barınma temel sorundu

Baluken, halkın büyük bir çoğunluğunun barınma sorunu ile karşı karşıya kaldığını, buna bir de gece soğuklarının eklendiğini belirterek, halkın büyük çoğunluğunun çadır ve battaniye ihtiyacının ise karşılanmadığını kaydetti. Hükümetin iddialarının aksine çadır ve yardımlar konusunda gerçeğin gün yüzü gibi ortada olduğunu belirten Baluken, „Hükümetin çadır sorunu bitti demesinin formülünü 100 aileye 2 çadır şeklinde özetleyebiliriz. Örneğin bin 500’ün üstünde nüfusu olan Güveçli Köyü’nde 30 çadır bulunmaktadır. Buna benzer sayısız örnekler verilebilir. Bölgenin demografik yapısı ve nüfus yoğunluğunu dikkate aldığımızda barınma sorununu giderecek gerçek formül aslında bir aileye en az iki çadır temini olduğu açıktır. Bu nedenle hükümetin bugüne kadar yapmış olduğu çadır yardımı, ihtiyacı karşılamaktan çok kamuoyunda oluşan tepkiyi azaltmaya yönelik bir yanıltma girişimidir. Çadır yardımı yapılamadığı için sokakta kalan halkımızın 72 saattir battaniye ihtiyacı bile karşılanmamıştır“ dedi.

Devletin yetersizliklerini kapatmaya çalıştık

Baluken, tüm bu mağduriyetlere karşın BDP olarak yaşananların üzerinden siyaset yapmaya çalışmadıklarını vurgulayarak, şunları söyledi: „Depremin yaşandığı ilk dakikalardan itibaren belediyelerimizin, kurumlarımızın yapmış olduğu çalışmaları kamuoyuna açıklamayı etik görmedik. Özellikle Van Valisi başta olmak üzere devlet yetkililerinin yerel yönetimlerimize karşı ayrımcı politik tavır takınmaları nedeniyle bu koordinasyon yeterli düzeyde sağlanamadı. Ancak yerel yönetimlerimiz ivedilikle hem Van merkezde hem de Erciş’te koordinasyon merkezleri oluşturarak, gerekli çalışmalara derhal başlamıştır. Devletin ortaya koyduğu yetersizlikleri kapatmak için bölgedeki tüm yerel yönetimlerimizle birlikte halkımıza ulaşmaya çalıştık.“

Başbakan oynuyor

Baluken, BDP’li belediyelerin devletin ulaşma çabası göstermediği bütün yerlere ulaşmaya çalıştığını aktararak, dayanışma duygusu olan bütün yurttaşlara ve kurumlara teşekkür etti. Başbakan Erdoğan’ın BDP’li belediyelere yönelik yaptığı açıklamaları kabul etmediklerini kaydeden Baluken, „Başbakan hem suçlu hem güçlü rolünü oynamaya çalışmaktadır. Başbakan Bursa, Ankara, Erzurum belediyelerinin yaptığı insani yardımlar üzerinden siyasi kazanç elde etme arayışındadır. Biz bu belediyeler de dahil olmak üzere yardım eden ulusal ve uluslararası tüm kurumların değerli çabasını önemsiyoruz“ dedi.

BDP’li belediyelerin yardımları

Başbakan Erdoğan’ın BDP’li belediyeleri „Bölgedeki malum belediyeler“ olarak nitelendirmesini de sert bir dille eleştiren Baluken, „Partimizin adını bile ağzına alamayacak düzeyde kin ve nefretle yapıldığı belli olan bu açıklamaya cevaben BDP’li belediyelerimizin yapmış olduğu yardımları kamuoyuna açıklamayı bir görev olarak önümüze koyuyoruz. Felaketin yaşandığı ilk andan itibaren depremzedeler için Güney Doğu Anadolu Belediyeler Birliği (GABB)’ne üye 55 belediye tarafından 43 TIR, 258 kamyon, 23 kamyonet, 16 iş makinesi, çok sayıda su tankeri, toplu taşıma aracı, kurtarma araçları, çok sayıda arama kurtarma ekipleri ve yüzlerce sağlık personeli gönderildi. Ayrıca 9 bin kişiye sıcak aş imkânı verecek şekilde seyyar mutfak, sağlık ekibi ve ambulans da gönderildi“ diye belirtti.

Baluken, yoğun tutuklamalara rağmen Şırnak Belediyesi’nin yaptığı yardımın dahi BDP’li belediyelerin çalışmalarını açıkça ortaya koyduğuna işaret ederek, „Şırnak’tan deprem bölgesine bugüne kadar toplam 15 ton gıda malzemesi, 41 bin adet koli su, 2 bin adet halı, 20 bin adet ekmek, 15 bin adet battaniye, 220 adet elektrikli ve tüplü soba gönderildi“ dedi.

Baluken, ayrıca Başbakan Erdoğan’ın tutumunun sosyal medyadaki ırkçı ve ötekileştirici söylemlerden farklı olmadığını belirterek, „Biz bu büyük afetten, acıdan kurtuluş yolunu bu ırkçı anlayışlar değil tüm ülkede halkımızın ortaya koyduğu kardeşçe dayanışmacı duygunun olduğuna inanıyoruz“ diye konuştu.

Hiç yorum yok: