27 Ekim 2011 Perşembe

AKP Deprem Yardımlarını Zalimce Engelledi


AKP devletinin Van depremine yapılacak yardımları engellemeye çalıştığı ve bu yönlü yoğun bir çaba sahibi olduğu ortaya çıktı.

AKP devletinin Van depremine yapılacak yardımları engellemeye çalıştığı ve bu yönlü yoğun bir çaba sahibi olduğu ortaya çıktı. Merkezi Van’ın Erciş ilçesinin Tabanlı köyünde 7.3 şiddetindeki depremin başta Erciş Van merkez ile çevre köylerindeki büyük yıkıma neden olması ardından tüm Kürdistan halkı büyük bir yardımlaşma ve dayanışma ruhuyla seferber oldu.

KARA PROPOGANDAYLA YARDIM ENGELLENİYOR

AKP cuntası kendisine yakınlığıyla bilinen birtakım basın kuruluşları aracılığıyla Van’daki depremzedelere yardım etmek amacıyla duyurulan bir takım hesap numaraların PKK’ye yardım eden kuruluşlara ait olduğu yalanı ve kara propagandasıyla Van’daki depremzedelere yapılan yardımları engellemeye çalıştı.

VAN HALKI ONURLU TUTUMUNDAN DOLAYI CEZALANDIRILIYOR

Ulaştığımız kaynaklar AKP’nin hem dış devletlerden gelen yardım taleplerini kabul etmemesini hem de Van’da yaşanan depremden sonra gerekli müdahaleyi zamanında yapmamasının tesadüf olmadığını bildirdiler. Bu durumun Van’ın 12 Eylül Referandumu ile 12 Haziran genel seçimlerinde kendi iradesini ortaya koyması noktasında ortaya koymuş olduğu tutumdan kaynaklandığını ve Van halkının cezalandırması amacı taşıdığını belirttiler. Hem dış yardımları kabul etmemek hem de gerekli yardımı yapmamak AKP devletinin Kürtleri fiziki olarak da imhaya tabi tutmak anlamını taşımaktadır.

CAN KAYIPLARININ FAZLA OLMASININ SORUMLUSU ERDOĞAN’DIR

Eğer depremin ilk gününde dıştan gelen yardım önerileri kabul edilerek bu öneriler AKP’nin farklı politik hesaplarına kurban edilmeseydi Van depremindeki yaşamını yitiren insan sayısının bu kadar olmayacaktı. Van’a bağlı yıkılan birçok köye depremden günler sonra bile hala ulaşılamaması, başta çadır olmak üzere birçok temel ihtiyaç malzemesinin zamanında ve gerektiği kadar ulaştırılamaması nedeniyle büyük krizler de yaşanmazdı.  AKP’nin Van’a yönelik bu bilinçli cezalandırma politikasından dolayı Van’daki depremde meydana gelen can kayıplarının baş sorumlusu TC Başbakanı Tayip Erdoğan ve hükümetidir.

“RESMİ AÇIKLAMALAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Depremin ilk gününde de Van belediye başkanı Bekir Kaya’da yaptığı açıklamada AKP hükümetinin resmi olarak yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığını ve Van valiliğiyle ortak çalışma yürütmek istediklerini ve kriz masasına da dâhil edilmediklerini belirtmişti. Merkez ve köylerde yaptıkları incelemelerde gördükleri manzaranın korkunç olduğunu belirten Kaya, depremin üzerinden 24 saat geçmesine rağmen halen yardımların ulaşılmadığını dile getirmişti. Kaya, insanların sokaklarda olduğu ve çadır verilmediğini kaydetti. Times, Wall Street Journal ve The Guardian gazetesi Türk hükümetinin Van’daki depremzedelere yönelik dış yardımları reddetmesini 'zalimlik' ve “duyarsızlık” şeklinde değerlendirmişti.

Artim Ronî

Hiç yorum yok: