27 Ekim 2011 Perşembe

Kürtlerden BM’ye Çağrı

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) öncülüğünde Brüksel’de bir araya gelen 21 Kürt siyasi partisi ve 18 sivil toplum örgütü, Kürtlerin kendi kaderini tayin hakkının koşulsuz kabul edilmesini isteyerek BM’ye, Kürdistan’a barış gücü gönderme çağrısında bulundu. 
Brüksel’de hafta sonu düzenlenen Kürtler arası dayanışma ve yakınlaşma toplantısına 21 siyasi örgüt temsilcisi, 18 sivil ve demokratik örgüt ile bağımsız siyasetçi ve aydınların yer aldığı 150 kadar kişi katıldı. Yoğun tartışmaların yapıldığı ve önerilerin dile getirildiği toplantının sonuç bildirgesinde, bileşenlerin ortak talepleri 22 madde halinde sıralandı.

“Ortadoğu ve Dünyada Kürt ve Kürdistan sorunu temel etnik, coğrafi ve insani bir sorundur. Sorunun bu çerçevede görülmesi ve adil bir şekilde çözülmesi gerekiyor” denilen bildirgede, İran, Türkiye ve Suriye’ye Kürtlerin doğal haklarını kabul etmeleri çağrısında bulunuldu: “İster, konfederal, federal ya da otonomi şeklinde olsun, Kürtlerin kendi siyasi ve idari tercihlerini özgür bir şekilde yerine getirmesi için, kendi kaderini tayin hakkı hiçbir şart öne sürülmeden kabul edilmeli.” 

Egemen devletlerin Kürtlerin siyasi sorumlularını, Kürt ve Kürdistan’ın temsilcileri olarak kabul etmesi ve sorunun birlikçe çözülmesi için çaba göstermesini isteyen toplantı bileşenleri, Kürt sorununun diyalogla Türkiye, İran ve Suriye’de anayasal ve demokratik bir şekilde çözümünü talep etti. “Kürtlerin tüm hakları hukuki güvence altına alınmalı” diyen Kürt örgütleri, uluslararası topluma da çağrıda bulunarak Kürt sorununun barışçıl çözümü yönünde çaba sarf etmelerini istedi. Kürt ve Kürdistanlıların BM’de temsiline yer verilmesini ve BM’nin Kürt ve Kürdistan sorununda aktif bir şekilde pozitif rol oynaması talep edilen bildirgede, BM’den Türkiye, İran ve Suriye’deki Kürt bölgelerine “barış gücü” konuşlandırması çağrısı yapıldı. “Ulusal Dayanışma, BM’nin böyle bir adımı için zemin sunmaya hazırdır” diyen Kürt örgütleri, ABD ve Avrupa Birliği’ne “Kürt sorunu çözülmeden Ortadoğu’nun demokratikleşmesi mümkün değildir”  şeklinde seslendi.
Kürt örgütleri, PKK’nin ‘terör listeleri’nden çıkarılması çağrısında da bulunurken, Türkiye, Suriye ve İran’dan tüm siyasi tutsakların serbest bırakılmasını istedi. 
Türk devletinin Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik operasyonlarını da kınayan Kürt örgütleri, saldırılar karşısında Kürt halkının alarm halinde olmasını istedi. 

 
Toplantıya katılan parti ve organizasyonlar şöyle: KONGRA GEL, YNK, Zahmetkêş, Zahmetkêşên Serbixwe, Hizbî Sosyalistî Demokrat, Hizbî Şuî, PÇDK, Hizbî Demokratî Kurdistan, Hizbî Demokratî Kurdistanî Îran, PJAK, Partiya Komunistî Kurdistan-KKP, PDK-S, PDK-Pêşverû, PYD, Partiya Çep a Kurd, Yekitiya Parlamenterên Kurdistan, CHAK, Kon-Kurd, Yekitiya Êzîdiyan, Partiya Îslamiya Kurdistan, PDK-Bakûr, PADEK (Partiya azadî û demokrasî ya Kurdistanê).

Hiç yorum yok: