12 Ekim 2011 Çarşamba

Şırnak'ta Dışarıda Belediye Başkanı Kalmadı

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran ve Kayapınar Belediye Başkanvekili Mahmut Dağ Şırnak, Silopi ve İdil’e giderek tutuklanan belediye başkanlarından dolayı belediyelere destek ziyaretinde bulundu. Baydemir ziyarette yaptığı konuşmada, Şu anda Şırnak’ta halkın iradesini temsil eden seçilmişlerden, belediye başkanlarından, neredeyse hiç kimse dışarıda kalmadı. Zulüm edenlerin akıbeti Mübarek gibi olsun’’ dedi.

BDP’ye yönelik operasyonlar kapsamında geçtiğimiz günlerde Şırnak, Silopi ve İdil belediye başkanlarının tutuklanması üzerine Baydemir ve ilk kademe belediye başkanları geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. İlk önce Şırnak’a gelen başkanlar burada Başkanvekili Faik Saltan tarafından karşılandı. Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal’ın tutuklanmasından dolayı üzüntülerini dile getiren Baydemir, Ortadoğu’da bu zulüm BDP’li belediye başkanları meclis üyeleri ve yöneticilerine ve seçilmişlere karşı tutuklamalar devam ediyor. Bu ilk değil öyle gözüküyor ki son da olmayacaktır” dedi.

Demokrasi, özgürlük ve barış isteyen insanlara karşı sürdürülen bu operasyonlar karşısında “Biz birlik olmaya devam edeceğiz” diyen Baydemir, “Bizi zindana atmakla bu sorun çözülmez” dedi.

Baydemir, Türkiye genelinde Kürt legal demokratik siyasetine yönelik büyük, haksız bir operasyon ve tutuklama furyasının devam ettiğini belirterek, “Şu gün itibariyle 98 seçilmiş belediye başkanı, meclis üyesi, il genel meclisi ve 6 parlamenterimiz cezaevinde bulunuyor” dedi. Kendilerine ve topluma “Acaba gözaltına alınacak mıyız?” duygusunun yaşatılmaya çalışıldığını anlatan Baydemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

İSTER CEZAEVİNE İSTER TOPRAĞIN ALTINA

“Çok açık ve net söylüyoruz, biz dışarıda kalan belediye başkanları olarak ister cezaevine koyun, ister toprağın dibine koyun, ne adalet talebinden, ne özgürlük, ne onurlu bir barış talebinden ve ne de halkımıza hizmet talebinden vazgeçeriz. Bedeli ne olursa olsun asla zulme, asla zalime teslim olmayacağız. Bu duygularla Şırnak halkıyla dayanışmak için geldik. Belediye çalışanlarımıza geçmiş olsun demek için geldik.”

ZULMEDENLERİN AKİBİ MÜBAREK GİBİ OLSUN

Halka hizmet için 8 değil 16 saat çalışacaklarını ifade eden Baydemir, “Halkımızın huzurunda mahcup olamayacağız. Tüm darlıkların sonu aydınlık olacaktır. Bu bizim başımıza da gelebilir ancak; bizim yolumuz doğru yoldur. Kim zulmederse akıbeti Esad gibi olsun, Mübarek gibi olsun, Kaddafi gibi olsun” diye konuştu.

Baydemir belediye binasının dışında “Türkiye’nin batı yakasına vermek istediğimiz bir mesajımız var” diyerek gazetecilere açıklama yaptı. Kardeşçe, adalet ve huzur içinde yaşanılmak isteniyorsa Şırnak’a bakılması gerektiğini belirten Baydemir şu mesajı verdi:

“Şu anda Şırnak’ta halkın iradesini temsil eden seçilmişlerden, belediye başkanlarından, neredeyse hiç kimse dışarıda kalmadı. Şırnak, İdil, Cizre, Silopi, Balveren belediye başkanlarımız ve 7 meclis üyemiz şu anda tutuklu. 4 belediye başkanımız ifadesine başvurmak üzere çağrılmış. Kaygımız, endişemiz o ki bu akıbet diğer belediye başkanlarımızı da bekliyor. Koskoca bir il sınırları içerisinde neredeyse dışarıda bir belediye başkanı kalmamış durumda. Dünyanın hangi kentinde böyle bir zulüm var? Böylesi bir uygulama Libya’da da yok, Mısır’da da yok, olmadı. Türk halkı gerçekten kardeşliği istiyorsa bu realiteye dönüp bakmanız ve bu realiteyi sizin de en az bizim kadar kabul etmememiz gerekir. En az bizim kadar Türk aydınının da buna karşı çıkması gerekiyor. Çağrımız gerçekten kardeşlik olacaksa gelin zalime karşı birlikte ses çıkaralım. Gelin hep bir birlikte ‘Bu hükümet, bu iktidar Kürtlere zulmediyor’ diyelim.”

Belediye başkanları daha sonra Silopi Belediyesine geçti. Belediye Başkanvekili Abdülkerim Sönmez, Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Tokay ile BDP Silopi ilçe yöneticileri ve belediye yetkilileri başkanları kapıda karşıladı. Ardından tutuklu bulunan Belediye Başkanı Emin Toğrul’un makam odasına geçildi.

Hiç yorum yok: