12 Ekim 2011 Çarşamba

BDP'den 'Başörtüsü Önergesi' İçin Açıklama

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, kadın milletvekillerine Meclis Genel Kurulu’nda pantolon özgürlüğü getirecek kanun teklifine, “dini inancının gerekli kıldığı başörtüsünü takabilir” şeklinde ek yapılması için önerge verdiklerini belirterek, “Muhtemelen geri çekilmesinin nedeni bu vermiş olduğumuz değişiklik önergesi” dedi.

BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve Hasip Kaplan, kadın milletvekillerinin Meclis Genel Kurulu salonuna pantolon ile girmesine olanak verecek kanun teklifinin geri çekilmesiyle ilgili açıklama yaptı. Buldan öncelikle BDP’nin verdiği değişiklik önergesini okudu. Buna göre önergede, “Genel kurul salonunda yer alan milletvekilleri, bakanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi teşkilatı memurları ve diğer kamu personelinden erkekler ceket ile pantolon giyer; kadınlar ise tayyör, ceket ve pantolon giyer, dini inancının gerekli kıldığı başörtüsünü takabilir” denildi.

Buldan gerekçeyi ise, “Bu değişiklik ile toplumsal ve sosyal adaletsizliğin giderilmesi, dini inancı gereği başını örtme mecburiyeti hisseden ve böyle inanan kadınlara din ve vicdan özgürlüğü çerçevesinde imkan tanınması amaçlanmıştır. Kravat takma mecburiyeti ise günümüz dünyasında tek tipçi ve toplumu yukarıdan aşağıya, insanların kılık kıyafetine göre dizayn etme anlayışının ürünüdür. Bu mecburiyetin kaldırılması da, yine kişi hak ve özgürlüklerinin genişletilmesi için zorunludur” şeklinde açıkladı.

Buldan, önerge ve gerekçesini okuduktan sonra, “Değişiklik önergesi verdik. Muhtemelen geri çekilmesinin nedeni bu vermiş olduğumuz değişiklik önergesi diye düşünüyoruz” dedi.

Buldan, “Yerel kıyafetlerle genel kurula girilmesinin önünü açacağı yönünde endişeye neden olacağı konuşuluyor” şeklindeki soru üzerine, “Hayır burada açıkça başörtüsü, dini inancından kaynaklı başörtüsüyle katılabileceği konusunda bir değişiklik önergesi verdik. Öyle tahmin ediyoruz ki bu değişiklik önergesi nedeniyle geri çekildi” dedi.

Buldan, “Bu AKP’nin istediği bir değişiklik değil mi?” sorusuna ise, “AKP başörtüsü türbanı savunan bir parti. Dolayısıyla değişiklik önergemizin hemen kabul edilmesi gerekiyordu. Bu durumda kendi kendileriyle çelişmiş durumdalar” yanıtı verdi.

Buldan’a “Türban içtüzük değişikliği ile çözülebilecek bir sorun mu” diye de soruldu. Kaplan “Bu önerge içtüzük engelini kaldırmış oluyor. Bu kadar açık” yanıtı verdi.

“Anayasaya aykırı bir durum söz konusu olmayacak mı?” sorusuna ise BDP Grup Başkanvekili Buldan, “Hayır. İçtüzükte kabul edildikten sonra anayasaya aykırı olmaması gerekiyor” dedi.

“Pantolon etek giyince anayasaya aykırı olmuyor da, başörtüsü olunca mı değişiyor” diye soran Kaplan, “Yanlış bir tutum. Genel kurulun da artık daha özgürleşmesi gerekir diye düşünüyoruz. Biz bunu özgürleşme açısından veriyorduk” dedi.

Kaplan teklifle ilgili çok kötü bir usul tartışması yapıldığını belirterek, “Bu teklif geri alınacak değil ertelenecek bir teklifti. Ama komisyon da hükümet de gelmedi, bakanlık da gelmedi. Ve açıklamadılar niye geri alıyorsunuz? Danışma meclisinin ortak kararı vardı genel kurulda görüşülecekti. Ne oldu da birdenbire geri aldınız. Kamuoyuna tatmin edici bir açıklama yapma yükümlülükleri vardır” dedi.

Hiç yorum yok: