12 Ekim 2011 Çarşamba

BDP'den Başörtüsü ve Kravat Önergesi

BDP, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in imzasıyla erkeklerde kravatın kaldırılması, kadınlarda da başörtüsünün serbest olması için TBMM’ye önerge verdi.

TBMM Genel Kurulu’nda verilen aranın ardından birleşimi açan Başkanvekili Mehmet Sağlam, Danışma Kurulu kararıyla gündemin birinci sırasına alınan İçtüzük değişikliği teklifinin Anayasa Komisyonunca geri çekildiğini açıkladı. Bunun üzerine Genel Kurul’da tartışma çıktı. Muhalefete mensup partilerin Grup Başkanvekilleri ve bazı milletvekilleri, teklifin Genel Kurul gündemine girdiğini ve Komisyona ''görüşme yapılmadan'' geri çekilemeyeceğini belirterek, itirazda bulundu. BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da Meclis Başkanlığı’na kravat zorunluluğunun kaldırılmasını ve başörtüsü takılabilmesine olanak sağlayan önerge verdiklerini ifade etti.

Kaplan, ''Hükümet sıkıştı ve geri almak için manevralara girişiyor'' dedi. Teklifin Genel Kurul gündemine alındığını ve görüşülmesi gerektiğini savunan Kaplan, ''Artık görüşeceğiz. Bakan yok, komisyon arazi. Kendi teklifinizi üstelik komisyonda uzlaşılan teklifi burada görüşmekten niye sakınıyorsunuz? Komisyonda uzlaşılan teklifi erteleme yerine geri çekerseniz, gerekçenizi getirin. Bunu için de Komisyonun çoğunluğunun olması lazım. Meclis iradesiyle bu kadar oynanmaz'' diye konuştu.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in imzasıyla teklif görüşülmeden önce Meclis Başkanlığına verilen önergede, ''Genel Kurul salonunda yer alan milletvekilleri, bakanlar, TBMM teşkilat memurları ve diğer kamu personelinden erkekler ceket ile pantolon giyer, kadınlar ise tayyör, ceket ve pantolon giyer, dini inancının gerekli kıldığı başörtüsünü takabilir'' ifadeleri yer aldı.

Gazetecilere de dağıtılan önergenin gerekçesi, "Bu değişiklikle toplumsal ve sosyal adaletsizliğin giderilmesi, dini inancı gereği başını örtme mecburiyeti hisseden ve böyle inanan kadınlara din ve vicdan özgürlüğü çerçevesinde imkan tanınmasının amaçlandığı'' diye belirtildi.

“Kravat takma mecburiyetinin günümüz dünyasında tek tipçi ve toplumu yukarıdan aşağıya, insanların kılık kıyafetine göre dizayn etme anlayışının ürünü olduğu'' ifade edilen gerekçede, "bu mecburiyetin kaldırılmasının yine kişi hak ve özgürlüklerinin genişletilmesi için zorunlu olduğu" kaydedildi.

Hiç yorum yok: