26 Ekim 2011 Çarşamba

İlhan Cihaner Vakit'in Damarına Bastı

İlhan Cihaner'in bir konferansta dile getirdiği “Türkiye'nin bütün temel sorunlarının altında gerici, sağcı, muhafazakar iktidarlar var” ifadesi gerici Vakit'i sinirlendirdi. Cihaner'in sözleri "Cihaner'den deli saçması" başlığı ile haberleştirildi.


Eski Erzincan Başsavcısı ve CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Bilkent Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu'nun daveti üzerine katıldığı "Türkiye'de Hukuk Sistemi" konulu konferansta, "Türkiye'nin bütün temel sorunlarının altında altında gerici, sağcı, muhafazakar iktidarların" olduğunu söyledi. Cihaner, “Kürt sorununu içinden çıkılmaz hale getiren de sağcı iktidarlardır.” dedi. Vakit Cihaner'in sözlerini "Cihaner'den deli saçması" başlığı ile haberleştirdi.

Vakit'i sinirlendiren diğer sözler


Vakit, haberin devamında Cihaner'in şu sözlerine yer verdi:
 
Kamuoyunda, yargının CHP'nin ya da bir grubun etkisinden kurtarıldığına dair yanlış bir algı yaratıldığına dikkat çeken Cihaner, iktidar tarafından zihinlere yerleştirilmeye çalışılanın aksine, yargının hiçbir zaman CHP'nin ya da solun yargısı olmadığına, her zaman iktidarın yargısı olduğuna dikkat çekti.
Cihaner; “Oslo görüşmelerinde, zamanın MİT müsteşar ne diyor: ‘Mahkemeleri ayarladık.' Bu durumda sormak gerekir ‘Başka hangi hakimlere, hangi savcılara, hangi davalara müdahale edildi?” diye sordu.

“İki bakanın ihaleye fesat karıştırdıklarına dair konuşmalar var.”
 
Cihaner sözlerini şöyle sürdürdü: “ Benim Erzincan'da yürüttüğüm davada yapılan yasal dinlemelerde, 2 bakanın ihaleye fesat karıştırdıklarına dair konuşmaları olduğu görüldü. Belli medya gruplarının AKP'ye nasıl hizmet ettiği, kamuda nasıl kadrolaşıldığı, “Baba Beni Okula Gönder” kampanyasında çalışan kamu görevlilerinin, belli cemaatlerin baskısıyla nasıl tayinlerinin çıkarıldığına dair kayıtlar vardı. O dönemde bunlar, son zamanlarda moda olduğu üzere, basına sızdırılsaydı ya da ‘internete düşseydi' Türkiye'de pek çok şey değişebilirdi. Ama hukuka inanan biri olarak bunu yapmadım.”

“Masumların kanı ve gözyaşı pahasına dış politika olmaz!”
 
AKP'nin dış politikanın D'sini bile ağzına almaması gerektiğini belirten Cihaner; “ Başka halkların kan ve gözyaşı pahasına dış politika inşa edilecekse, öyle bir dış politika varsın olmasın” diye konuştu.

Hiç yorum yok: