26 Ekim 2011 Çarşamba

BDP'den Van'a Büyük Yardım
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Ortada yoklar" dediği BDP'li belediyeler, 7.2'lik depremle sarsılan Van ve Erciş İlçesi için günlerdir yardım seferberliği içinde. Diyarbakır, Şırnak, Mardin, Siirt, İstanbul, Hatay ve ilçelerinde toplanan onlarca TIR ve kamyonluk yardım malzemesi Van'a gönderilirken, fırın ve tandırlar depremzedeler için yandı.

Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'nde gıda, giyecek, içecek, katalitik soba, çadır gibi birçok yaşam malzemesi yardımında bulunmak için Bismilliler ilçede adeta seferber oldu. Şuana kadar ilçeden 11 kamyon, 6 TIR, 1 tıbbi ihtiyaç malzemesi gönderilirken dün akşamdan bu yana ilçedeki fırıncılar ve mahallelerdeki tandırlar Van halkına ekmek pişirmek için yandı. Ekmek satışlarına ara veren Bismilli fırıncılar Van halkın ekmek ihtiyacını gidermek için gece saat 01.00 civarında fırınlarını yaktı.

KADINLAR TANDIRLARI VAN HALKI İÇİN YAKTI

Bismilli kadınlar ise mahallelerde bulunan tüm tandırları Van halkı için yaktı. İlçede ortalama her bir evin üç tandır ekmek pişirdiklerini belirten Bismilli kadınlar, Van halkıyla dayanışma içinde olduklarını söyledi. Kadınların pişirdikleri ekmekler kamyonlarla Van’a gönderiliyor.

Bir diğer dayanışma desteği İlçede bulunan tüm okullarda okuyan öğrencilerden geldi. Binlerce öğrenci sabah erken saatlerden itibaren öğretmenleriyle birlikte topladıkları kendi okul harçlıklarını kiriz masasına teslim etti. Köylerde ise yaşam malzemelerinin toplatıldığı öğrenildi.

ÇOCUKLAR OKUL HARÇLIKLARIYLA MAKARNA ALDILAR

Diyarbakır'ın Bağlar Belediyesi'nin organize ettiği yardım kampanyasına büyük bir katılım olurken, Kampanyası çerçevesinde battaniye, halı, katalitik soba, tüp, süt, çocuk bezi, giyim eşyası ve kuru yiyeceklerden oluşan 5 kamyon ve 1 TIR dolusu malzeme depremzedelere için yola çıkarıldı. Buradaki kampanyaya çocukların gösterdiği ilgi ise özellikle dikkati çekti. Kimi çocuklar okul harçlıklarından topladıkları paralarla makarna alarak, kimisi de kendi ayakkabılarını getirerek yetkililere teslim etti. Bağlar Belediyesi kız ve erkek sporcuları ise okul çıkışında antrenman yapmak yerine Vanlı çocuklara katkı sağlamak amacıyla Bağlar Belediyesi Kapalı Spor Salonu'na gelerek toplanan çocuk giysilerinin paketlenip ayrıştırılmalarına yardımcı oldu.

ŞIRNAK 2 KAMYON GİDA VE YAŞAM MALZEMESİ GÖNDERDİ

Şırnak'ta başlatılan yardım seferberliği de sürüyor. Üç gündür toplam 15 ton gıda malzemesi, 41 bin adet su, 2 bin adet halı, 20 bin adet ekmek, 15 bin 3 adet battaniye, 121 adet elektrikli soba, 97 adet ketelikli soba, gibi malzemeleri Van'a gönderen Şırnaklılar, evlerinden getirdikleri yardım torbalarını kilometrelerce omuzlarında taşıyıp belediye garajında yardım komisyonuna teslim ediyor. 2 kamyon dolusu gıda, giysi ve yaşam malzemesi da gönderdi.

Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde BDP İlçe Örgütü, ilçenin beş ayrı noktasında toplanan gıdalar ve giyecekleri 6 TIR'a yükleyerek deprem bölgesine gönderdi. Silopi Belediyesi de 1 tır dolusu yardım paketi gönderdi.

İKİ KÖYDEN 2 TIR DOLUSU YARDIM

Silopi’ye bağlı Doruklu (Xezaye) köylüleri, Sere Biyê Köyü de topladıkları kışlık giyecek, giyim, çocuk bezi, çocuk maması, yatak, yorgan, temizlik ürünleri gibi 2 tır dolusu malzemeyi Van'a gönderdi.

Beytüşşebap İlçesi'nde ise kimisi üzerindeki battaniyeyi, kimisi evde bulunan bulgur, pilav, şeker gibi gıdaları Van'a göndermek için belediyeye getirdi. Esnaflar da gıda paketleri hazırlayarak belediye çalışanlarına verdi. Toplanan tonlarca su, gıda ve battaniyeler paketlenerek kamyonetlere yüklenerek Van'a yolandı.

Şırnak'ın Cizre Belediyesi, kadın, çocuk, yaşlı ve her yaş yaştan halk desteği ile 8 tır dolusu gıda ve yaşam malzemesini Van'a gönderdi. Cizre'de şuana kadar Van'daki depremzedeler için 9 tır, 9 kamyon gıda ve yaşam malzemesi gönderildi.

NUSAYBİNLİ KADINLAR KADINLAR İÇİN 1 KAMYON YARDIM TOPLADI

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) aktivisti kadınlar, Mardin'in Nusaybin Belediyesi öncülüğünde deprem bölgesinde bulunan kadınların ihtiyaçlarını karşılamak için 1 kamyon dolusu yardım paketlerini Van'a gönderdi. Akşam saatlerinde hazırlanan kamyonu kadınlar yüklerken, kadınlar kamyonlarla yola çıktı. Van'da yardım paketlerini kadınların dağıtacağı belirtildi.

Mardin'in BDP'li Yalım Belde Belediyesi de kısıtlı imkanlarına rağmen dün akşam saatlerinde 1 TIR ve 1 kamyon ihtiyaç malzemesini Van'a gönderdi. Nusaybin Belediyesi de, dün akşamdan bu yana süren hararetli çalışmaları sonucunda 2 TIR ve 2 kamyon daha hazırlayarak Van'ın Çelebibağı ve Erciş ilçelerine ulaştırdı.

KURTALAN KÖYLERİ DE EKMEK PİŞİRDİ

Siirt'in Kurtalan Belediyesi tarafından dün köy muhtarları aracılığıyla ulaştığı köylülere "her ev bir tandır ekmek yapsın" çağrısı ses getirdi. Kurtalan'a bağlı yaklaşık 50 köyde depremzedeler için hummalı bir çalışma yapıldı. Her ev bir tandır ekmek yaparak Kurtalan Belediye çalışanlarına teslim edildi. Kurtalan Belediyesi 3 gün içinde ilçe genelinde ve köylerde topladığı yardımları depremzedelere ulaştırdı. Kurtalan Belediyesi bugün de 1 kamyon sadece tandır ekmeği, 1 kamyon giyecek ve 1 kamyon da su ve temel gıda malzemesini gönderdi.

Siirt Cezaevi'nde bulunan PKK'li ve PJAK'lı tutuklular da, Kurtalan Belediyesi'ne gönderdikleri giyecek ve battaniyeleri de yardım malzemelerinin içine koyarak depremzedelere gönderdi. Kurtalan Belediyesi 3 gün içinde 10 kamyon yardım malzemesini Van Belediyesi'ne gönderdi.

İSTANBUL’DAN 7 TIR BİR KAMYON YARDIM GÖNDERİLDİ

İstanbul'da da BDP ve İHD öncülüğünde başlatılan yardım kampanyası devam ediyor. İçinde çadır, katalitik soba, battaniye, yorgan, ayakkabı, çocuk bezi, giysi, gıda gibi malzemeler bulunan 7 TIR dün gece Van'a doğru yola çıktı. Doğu ve Güneydoğu Dernekler Platformu üyesi Dargeçitliler Derneği (DARDER) de, battaniye, halı ve kuru gıdadan oluşan 400 çuvallık yardım kamyonunu bu sabah Van'a gönderdi.

Diğer bazı il ve ilçelerde toplanıp gönderilen yardımlar şöyle:

Hakkari merkez: Belediye aracılığıyla deprem bölgesine bugüne kadar 5 iş makinesi, 12 bin adet ekmek, 10 bin battaniye, 100 katalitik soba, 4 ton gıda malzemesi ve 4 ton su.

Çukurca: Toplanan 2 bin 500 adet battaniye

Yüksekova: Dört gün süren yoğun çalışma sonucunda 13 bin 600 adet battaniye, 15 bin adet ekmek, çok sayıda branda, 109 adet çadır, 4512 adet çocuk bezi, 4 ton su ile 4 araçlık yaşam malzemesi gönderdi. Ayrıca Esendere Beldesi'nden 150 adet battaniye, 50 yastık ve yorgan ile katalitik soba gönderildi.

Şemdinli: 500 adet battaniye, 400 adet yastık ve yorgan, çok sayıda kışlık elbise, 50 adet çadır ile 5 ton kuru gıda

Doğubayazıt: 11 minibüs ile 5 kamyon yaşam malzemesi, 20 adet çadır 5 iş makinesi, 2 doktor ile birlikte 1 adet ambulans, 1 adet cenaze nakil aracı

Diyadin: 3 kamyon yaşam malzemesi, 1500 yorgan, yatak ve yastık, 2 cenaze aracı, 1 ambulansla birlikte 2 doktor

Patnos: 10 iş makinesi ile birlikte 100 kişilik personel, 18 bin adet ekmek, 2 cenaze aracı, 2 doktor ile birlikte 1 ambulans

Tatvan: 6 iş makinesi ile çok sayıda kamyon dolusu gıda malzemesi

Norşin: 3 kamyon battaniye ve yaşam malzemesi, 5 iş makinesi ile 1 ambulans

Muş, Varto, Malazgirt, Bulanık ilçeleri ile Erentepe Beldesi: 15 kamyon yaşam malzemesi, 5 iş makinesi

Kars, Digor, Dağpınar ve Kağızman: 2 kamyon yardım malzemesi, yüzlerce battaniye ile çok sayıda su.

Hiç yorum yok: