26 Ekim 2011 Çarşamba

Barzani: Halk Referandumda Bağımsızlık Derse Arkasındayız

Hewler - Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, Irak’ın toprak bütünlüğüne bağlı olduklarını ancak Kürdistan halkının referandum yoluyla bağımsızlık istemesi halinde, koşullar ne olursa olsun destek vereceklerini söyledi.

Peymaner ajansına göre Alarabiya internet sayfasına mülakat veren Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, Kuzey (Türkiye) ve Doğu (İran) Kürdistan halklarına mücadelelerini barışçıl yöntemlerle yürütme çağrısında bulunurken Suriye Kürtleri (Batı Kürdistan) ile her yönüyle dayanışma içinde olduklarını söyledi.

SURİYE MUHALEFETİNE ELEŞTİRİ

İstanbul’da kurulan Suriye Ulusal Meclisi’nin halen resmi olarak Kürtleri tanımadığı eleştirisinde bulunan Barzani, “Kürdistan Bölgesi, Batı Kürdistan Kürtlerini her yönüyle destekliyor” dedi.

ABD güçlerinin Irak’tan çekilme konusunu da değerlendiren Barzani, Irak’ta halen bir iç savaş zemini olduğu konusunda uyardı. Barzani, ancak Kürtlerin böyle bir savaşta yer almayacağını kaydetti.

Kürtlerin Irak’ın toprak bütünlüğüne bağlı olduğunu ifade eden Barzani, “ancak Kürdistan halkı bir referandum yoluyla Kürdistan’ın bağımsızlığına oy verirse, buna destek vermeye ve sonunda savaş olsa bile böyle bir kararın bedelini ödemeye hazır olduklarını” söyledi.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: