25 Ağustos 2012 Cumartesi

Hamaney ‘Müttefikleri Vurun' Emri Verdi İddiası

Lübnan’dan Ürdün’e, Türkiye’den İran’a bölgedeki birçok ülkeyi etkileyen Suriye’deki iç savaş, kanlı operasyon ve çatışmalarla sürerken, İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in, ABD ve bölge müttefiklerinin vurulması için talimat verdiği ileri sürüldü. Hedef ülkeler arasında Türkiye ve Katar da var.
 
‘Müttefikleri vur emri’ iddiası

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in, ülkesinin özel güçlerine Suriye’ye destek için Batı’ya ve müttefiklerine karşı saldırılar düzenlenmesi emrini verdiği iddia edildi. İran Savunma Bakanı Vahidi de, İran ve Suriye arasındaki ortak askeri anlaşmasının hala geçerli olduğunu, İran’ın kendi milli egemenliği savunmak için bir an bile tereddüt etmeyeceğini söyledi.


İngiliz Telegraph gazetesindeki habere göre, İran dini lideri Ali Hamaney, bölgedeki en büyük müttefiki olan Suriye’yi desteklemek için Suriye lideri Beşar Esad’ı devirmeye çalışan Batı’ya ve bölge müttefikleri Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’a karşı saldırı emri verdi. Gazetenin batılı haber alma kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde, Tahran yönetimi, ülkenin ulusal güvenlik birimi ile acil bir toplantı yaparak Suriye lideri Beşar Esad’ın iktidardan uzaklaştırılması durumunda bunun İran’a olası etkilerini değerlendirdi.


Toplantıda, Suriye’nin İran’ın en önemli bölgesel müttefiki olması ve Lübnan Hizbullahı’nı besleyen bir güç olması sebebiyle İran’ın ulusal çıkarları gereği Batı’ya karşı Suriye’yi destekleyeceği sonucu çıktı. İddialara göre toplantı sonunda çıkan raporda, İran’ın Suriye’ye yapılanlara karşı etkisiz kalamayacağı bu gelişmelerin İran’ın ulusal çıkarlarına ters düşmesi dolayısıyla Hamaney’in ülkenin Özel Kudüs Güçleri’ne saldırı talimatı verdiği ileri sürüldü.


‘Hedefte Türkiye de var’


Saldırı uyarısının verildiği ülkeler arasında başta ABD olmak üzere, Tahran müttefiki Şam rejimine karşı savaşan Hür Suriye Ordusu’nu silahlandıran, askeri kamp imkanı sağlayan, istihbarat desteği veren İngiltere, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’ın da bulunduğu savunuldu. Türkiye’nin Kürecik’e ABD askeri üssü kurması da İran’ı öfkelendirmişti. İran’daki Özel Kudüs Güçleri’nin özellikle Batı’yı hedef alan saldırılar yaptığı iddiaları gündeme getiriliyor. İran, şubat ayında üç Asya ülkesinde İsrailli diplomatlar ve geçtiğimiz yıl Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi’ne yönelik başarısız suikast girişimlerinden sorumlu tutulmuştu.


Vahidi: Tereddüt etmeyiz


İslam Savunma Bakan Tuğgeneral Ahmed Vahidi de, İran’ın kendi milli egemenliği ve toprak bütünlüğünü savunmak için bir an bile tereddüt etmeyeceğini söyledi. İran’ın askeri gücü bölge güvenliğe hizmet ettiğini kaydeden bakan, meşru olmayan şekilde bölgede bulunan yabancı güçler karşısında İran’ın bölge güvenliğini sürdürülebilir şekilde yerli imkanlarıyla sağladığını vurguladı. Tuğgeneral Vahidi, İran ve Suriye arasındaki ortak askeri anlaşmasının da hala geçerli olduğunu ekledi.


Özgür Gündem

Hiç yorum yok: