15 Nisan 2012 Pazar

Prof. Steinbach: ''Kürtleri Çok Kritik Bir Dönem Bekliyor ''

Avrupa'nın önde gelen ortadoğu uzmanlarından Prof. Dr. Udo Steinbach, Annan planının başarısız olması halinde Türkiye'nin Suriye sınırında bir tampon bölge kurmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. ANF'ye konuşan Prof. Steinbach, Suriye'de Kürtleri çok kritik bir dönem beklediğine dikkat çekerek "Kürtleri hem bir şans, hem de büyük bir tehlike bekliyor" dedi.

Uzun yıllar Alman Şark Enstitüsü başkanlığını yapan Prof. Dr. Udo Steinbach, 12 Nisan'dan itibaren Annan planı çerçevesinde yürürlüğe giren ateşkesin işe yaramayacağını düşünüyor. Muhalefetin Esad rejimiyle müzakereye yanaşmayacağını belirten Ortadoğu uzmanı Prof. Steinbach'a göre önümüzdeki günlerde Suriye'de şimdiye kadarkinden daha şiddetli çatışmalar yaşanacak.

Bölgedeki gelişmeleri ANF'ye yorumlayan Prof. Steinbach, Libya veya Irak'ta olduğu gibi uluslararası güçlerin katılacağı bir operasyonun şimdilik uzak bir ihtimal olduğunu söyledi. Annan planının başarısız olması halinde Türk hükümetinin elinin güçleneceğini savunan Prof. Steinbach'ın öngörüleri şöyle:

ANNAN BAŞARISIZ OLURSA BATININ TÜRKİYE'YE DESTEĞİ ARTAR

"Ateşkesin bozulmasıyla Esad rejimine karşı isyan daha da şiddetlenecek. Ancak Libya'da olduğu gibi BM Güvenlik Konseyi'nin bir karar alacağını düşünmüyorum. Türkiye inisiyatifi eline almak isteyecek ve kendi sınırında bir güvenlik bölgesi kurmaya çalışacak. Şimdi buradaki en önemli soru şu; batılı güçler bu tampon bölgeyi destekleyecek mi?

Bana göre şayet Annan planı masadan kalkarsa uluslararası topluluk askeri müdahale de dahil Türkiye'nin girişimlerine destek vermek zorunda kalacaklar. Bunun ilk sinyalini NATO geçtiğimiz hafta 'Kendi müttefiklerimizi koruyacağız' açıklamasıyla verdi. Ancak zengin Arap ülkelerinin de içinde yer aldığı çok değişik güçler Suriye'ye müdahale için harekete geçecek. Bu yüzden Suriye'deki olası operasyon Irak ve Libya'dan farklı olacak."


"TÜRKİYE'DEKİ KÜRT SORUNU BÖLGEYİ ETKİLEYECEK"

Suriye'de bütün Kürt partilerinin biraraya gelerek net tavır alması gerektiğini düşünen Prof. Steinbach Kürt cephesine ilişkin ise şu görüşleri dile getirdi: "Kürtlerin geride durmalarının ve temkinli yaklaşmalarının iki nedeni var. Birincisi; Arap milliyetçiliği Suriye'deki isyanın karakteristik özelliğini oluşturuyor. İkincisi ve en önemlisi de Türkiye, kendi Kürt sorununu çözmediği sürece bütün Kürtleri potansiyel karşıt görmeye devam edecek."
Prof. Steinbach, bu iki faktörden dolayı Suriye'de Kürtleri kritik bir dönemin beklediğini düşünüyor. Suriye'deki Kürtlerin Irak'ın kuzeyinde olduğu gibi bir otonomi hakkını elde etmesinin uzak bir ihtimal olduğunu belirten Prof. Steinbach "Suriyeli muhalifler Kürtlere böyle bir hak vereceklerini henüz beyan etmediler. Diğer yandan yeni Suriye'nin Irak'ta federal sistemden farklı olarak Şam merkezli bir ülke olacağı görünüyor" dedi.

Hem Kürt sorununu çözmeyen Türkiye ve hem de tipik Arap milliyetçiliğine sahip Suriye muhalefeti yüzünden Suriye'de Kürtleri tehlikeli bir süreç beklediğini düşünen Ortadoğu uzmanı Prof. Dr. Udo Steinbach, "Kürtlerin birliği güçlendirmesi ve net tavır almaları halinde bu durum Kürtlerin geleceği için de bir şans olabilir. Ancak Şam'daki yeni rejimin de eskisi gibi Arap milliyetçisi olma ihtimali var" diye konuştu.

AKP hükümetinin Kürt sorununu çözmediği sürüce bölge ülkeleri için model olamayacağının altını çizen Alman bilim insanı Prof. Steinbach "Türkiye'de olduğu gibi Arap ülkelerinde de azınlıkların hakları verilmiş değil. Hatta Türkiye'de çok ciddi bir Kürt sorunu var. Demokratik olmayan ve sorunlarını çözmeyen bir Türkiye, bölgede neyin modeli olacak?" sorusunu yöneltti.

30 YIL ŞARK ENSTİSÜ'NÜN BAŞKANLIĞINI YAPTI

1971-1975 yılları arasında Bilim ve Siyaset Vakfı’ndaki Ortadoğu bölümünü yöneten Prof. Dr. Udo Steinbach, 1976’dan 2006'ya kadar ise merkezi Hamburg'da bulunan Alman Şark Enstitüsü’nün başkanlığını yaptı. 2007 yılında GIGA Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü’nde çalışan Steinbach, hala Marburg Üniversitesi Yakın ve Ortadoğu Araştırmalar Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: