15 Nisan 2012 Pazar

Özbekistan ile Türkiye Arasında 'Fethullah Gülen' Krizi


Türkiye’ye karşı politikalarını giderek sertleştiren Özbekistan, Ankara’nın Fethullah Gülen cemaatini desteklemesinden şüphe ediyor. Cemaatin faaliyetlerinin yasak olduğu Özbekistan’da 2011 yılında 54 Türk işveren sahtecilik ve yolsuzluktan gözaltına alındı.

Eurasianet sitesi Ankara ile Taşkent arasındaki gerilime dikkat çekerek, “Özbekistan, Türkiye’nin etkisini engellemek için politikasını sertleştiriyor” diye yazdı.

Geçen yıl 54 işadamı sahtecilik ve yolsuzluktan dolayı gözaltına alınırken, 50 Türk şirketi kapatıldı. 2012’de Türk dizilerinin özel ve kamu televizyon kanallarında yasaklandı. Bununla birlikte Ankara tarafından finanse edilen eğitim kurumları da ülkede bir bir kapatılıyor.

Özbek iktidarında Türkiye’ye karşı olan bu sertleşmenin özellikle ülkedeki Gülen Cemaati faaliyetlerinden kaynaklı olduğu belirtiliyor.

Eurasianet sitesi, “Taşkent, Ankara’nın ilahiyatçı Fetullah Gülen tarafından kurulan İslamcı hareketi desteklediğinden şüphe ediyor” diye belirtiyor. Özbekistan’da tüm dini aktiviteler geniş bir şekilde devletin denetimi altında bulunuyor.

Gözaltına alınan bazı işadamlarının Gülen Cemaati’ne bağlı oldukları belirtiliyor. Ülkede Türkiyeli işadamları, tekstil, gıda, ilaç, otelcilik ve inşaat gibi tüm sektörlerde varlar. Bu nedenle bazı gözlemciler, bu sertlik politikalarının Özbekistan ekonomisini de etkileyeceğini savunuyor.

Gülen Cemaati’nin kuşkulu faaliyetleri birçok ülkede gözlem altında bulunuyor. Rusya bu tarikata bağlı bir çok okulu kapatırken, defalarca operasyonlar düzenledi. Cemaat okullarının Orta Asya’da CIA’ın arka bahçesi rolü oynadığı da iddialar arasında.

Türkiye’de ise her dönem iktidarın hoşgörüsünden faydalanan Cemaat’in bugün başta polis ve yargı olmak üzere devlet organlarında geniş bir şekilde etkili olduğu artık bir sır değil. Gülen yurtları, okulları, dershaneleri ve medyası iktidarın desteğiyle, hiçbir denetime tabi tutulmadan hem yurt içinde hem de yurtdışında geniş bir faaliyet yürütüyor.

Dünya genelindeki istihbarat servislerinin faaliyetlerini yakından takip eden Intelligence Online, Mart 2011’de bir haberinde Gülen tarikatının Amerikan istihbarat servisleri ile geniş ilişkilere sahip olduğunu belirterek, Gülen için CIA’nın “favori imamı” demişti.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: