22 Mart 2012 Perşembe

Redhack: Polis Gençleri Facebook’tan Topluyor

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün sitesini çökertip bazı gizli bilgileri paylaşan Kızıl Korsanlar (Redhack) Grubu’na düzenlenen operasyonda 17 kişi gözaltına alınırken, 7 kişi tutuklandı. Ancak Kızıl Korsanlar, kendilerinin dışarıda olduğunu ve Facebook’tan gençlerin toplanıp tutuklandığını bildirdi.

Redhack, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesini çökertip aldığı gizli bilgileri internette yayımlamıştı. Bilim suçlarına bakan savcılık, Redhack’le ilgili geçen hafta “görevsizlik” kararı vererek dosyayı örgütlü suçlara bakan özel yetkili savcılığa devretmişti.

Serkan Ocak’ın haberine göre; Radikal’e dün açıklama yapan Redhack, gruplarında “pReCipiCe”, “Xebat”, “MaNYaK”, “BayRed”, “RedJunior” takma adlı 5 üyelerinin bulunduğunu açıklayarak şunları söyledi:

“Eylemlerimiz yüzünden hiç tanımadığımız insanlar cezalandırılıyor. Bize sanki, ‘Bu insanlar rehinemiz, gelin teslim olun’ mesajı verilmeye çalışılıyor. Bundan sonra daha sert, daha radikal olacağız. Gerekirse elimizdeki belgeleri sansürsüz yayımlarız. O insanları yalnız bırakmayacağız. Gerekirse hapse gireceğiz, yine de yanlarında olacağız. Özel Savcılığa verildikten sonra Facebook’tan gençleri toplamaya başladılar. Çizilen karizmalarını kurtarmak için tek yaptıkları suça göre suçlu yaratmak. Ve kontrol edemedikleri tek yer interneti kontrol etmeye çalışmak. Çocukları bıraksınlar, bizle uğraşsınlar. Bize ülkücüler bile destek oluyor, gerçek Müslümanlar teşekkür ediyor.”
Redhack üyeleri, şunları da söyledi:

“Alınanların arasında 15 yaşındaki lise öğrencilerinin olduğu söyleniyor. 1997’de kurulan bir gruba 15 yaşında bir liseli nasıl üye olabilir? Herkes 10 yıldır üye. Yeni üye yok. Biz buradayız ve yaptığımızın doğru olduğuna, haklı ve meşru olduğuna inanıyoruz. Kendileri eğer gerçek bir devletse 15 yaşındaki çocukları düşman olarak muhatap almak yerine, belgelerle ortalığa dökülen ‘emniyet andıcı’ olayını soruştursunlar. Yaptıkları tonla hukuksuzluk var ama buna rağmen tek bir soruşturma yok. Neden Ergenekon hakkındaki onlarca gizli belgeyi sızdıran kurumlar soruşturulmuyor? Bizim onlardan tek farkımız, onların parayla veya cemaatler yardımıyla belge sızdırması, bizim ise dürüstçe gidip almamız. ‘Dilsiz şeytan’ olmaktansa Redhack olmayı tercih ediyoruz.”

MANYAK KİM?

Redhack soruşturması kapsamında gözaltına alınan 17 kişi, emniyetteki dört günlük gözaltı süresinin dolmasının ardından dün adliyeye sevk edildi. Özel Yetkili Savcı Hakan Yüksel tarafından sorgulanan şüphelilerin terör örgütü üyesi olduklarının altı çizildi.

Sorgu tutanağında Redhack isimli grubun Radikal gazetesinde yayımlanan röportajı da hatırlatılarak şu soru yöneltildi:

“Röportajda eylem çerçevesi örgüt lideri tarafından anlatılan Redhack isimli oluşum içerisinde göreviniz var mıdır? Bahsi geçen eylemlere siz de katıldınız mı? Manyak nikli örgüt lideri kimdir?”

PROFİL SAYFAN VAR MI?

Savcılığın şüphelilere yönelttiği bazı ilginç sorular ise şöyle:

* İkametinizde kullanmakta olduğunuz internet hattı var mıdır? Bu hattın bağlı bulunduğu sabit bir IP (İnternet protokol) Numarası var mıdır?

* Kullanmakta olduğunuz mail adresi var mıdır?

* Sosyal paylaşım sitelerinde herhangi bir tanesinde kullanıcı profil sayfanız var mıdır? Varsa profil sayfalarınızın isimleri ve e-posta adresleri nelerdir?

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: