22 Mart 2012 Perşembe

Emine Ayna: Bu Dönemin Dehaq'ı da Erdoğan

Diyarbakır'da Newroz coşkusunun en yoğun yaşandığı ilçelerden biri olan Ergani İlçesi'nde Newroz Bayramı on binlerce kişi tarafından ilçe Otogarı'nda kutlandı. Kutlamada bir konuşma yapan Diyarbakır BDP milletvekili Emine Ayna, Başbakan Erdoğan’ı Dehaq'a benzetti.

Sabah erken saatlerden itibaren evlerinden yöresel kıyafetlerle ayrılan yurttaşlar BDP ilçe binasına akın etti. Sayıları her geçen saat artan yurttaşlar kutlamaya ilçe binası önünde başladı.

İlçe genelinde özel harekat timi ve çevik kuvvet polisleri tarafından zırhlı araçlar eşliğinde yoğun önlem alındığı gözlendi. Alana açılan iki caddede arama noktaları oluşturan polis yurttaşları didik didik aradı. İlçe binası önünde toplanan ve PKK Lideri Abdullah Öcalan ile PKK lehine slogan atan binlerce yurttaş Newroz alanına doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş sırasında sayıları on binin üzerine çıkan yurttaşlar Newroz'un kutlanacağı alana büyük bir coşku ile girdi. Alana girer girmez yurttaşlar çok sayıda PKK Lideri Abdullah Öcalan ile PKK ve Konfederalizm bayrakları açtı.

Alana İstanbul Kağlıçeşme'de polis tarafından öldürülen BDP yöneticisi Hacı Zengin'in posteri açıldı. Davul-zurna ve çalınan müzik eşliğinde halaya duran kitlenin sayısı ilerleyen saatlere doğru 40 bine yükseldi.

Aralarında Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP PM Üyesi Fethi Gümüş, BDP Ergani İlçe Başkan Mehmet Yergin, Belediye Başkanı Fesih Yalçın ile ilçe örgütleri Barış Anneleri İnisiyatifi, Kurdî-Der, SELİS ile HİLAL Kültür Merkezi çalışanlarının katıldığı etkinlik programı açılış konuşmasını yapan BDP Ergani İlçe Başkan Mehmet Yergin "Özgürlüğümüzden ve bağımsızlığımızdan başka bir şey istemedik buna rağmen Newroz'u kana buladılar, onları bir kez daha lanetliyorum" dedi. Yergin'den sonra konuşan Ergani Belediye Başkanı Fesih Yalçın ise, devletin özellikle AKP hükümetinin politikalarını eşleştirerek, "Okullarda okutulan Andımız da 'Türküm doğruyum' diyor! Ben Kürdüm ve senden de daha çalışkanım: Varlığım neden Türk varlığına armağan olsun; benim varlığım emek verenlere ve Allah'ın varlığına armağan olsun" diye konuştu.

BAYDEMİR: KÜRT HALK ÖNDERİ İLE MASAYA OTURUN

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Newroz yasaklamalarına dikkat çekerek, "Newrozlar'ı yasaklayarak sonuç alınsaydı, Çiller başarırdı ve sen Başbakan 'sen de sonuç alamazsın" dedi. KCK operasyonlarına da değinen Baydemir, hükümetin herkesi içeri alarak Kürt halkının mücadelesini bitirme planı içinde olduğunu fakat bugün sadece Ergani'de yüz binlerin alanda olduğunu bu şekilde bu mücadeleyi bitiremeyeceğine işaret etti. Baydemir, şunları kaydetti: "Yegane yol var: O da Kürt halk önderiyle masaya oturmaktır. Bu halk baskı ile ölüm ile başını eğmedi. Davasından vazgeçmedi. Bu politikalar da sonuç almadı ve almayacak ta. İdam ölüm sonuç alsaydı Şeyh Sait'ten sonra Seyit Rıza olmazdı. Anneler; gün gelecek gerilla dağdan inecek. Gerilla ve asker anneleri el ele alanlarda halaylar çekecektir."
DEHAQ BENZETMESİ

BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna da, herkesin Newroz'a bir anlam yüklediğini fakat Kürt halkı için Newroz ve Kawa anlamına geldiğine dikkat çekti. Her dönemin Dehhaq'ı olduğuna işaret eden Ayna bu dönemin Dehaq'ının ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın olduğunu söyledi. Hükümet tarafından yasaklanan Newroz kutlamaları sırasında iki yurttaşın yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Ayna, "Bu iki insanı öldüren İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'dir ve katildir. Kendini Allah yerine koyuyor. Newroz gününü belirliyor, bunun adı Newroz'u devletleştirmektir. Bazı günler var devletleşmez, halklaşır. Newroz'u devletleştirmeye kimsenin gücü yetmez!" diye konuştu. Yasaklara ve açılan davalara atıfta bulunan Ayna, "Şiarımız bellidir. Kürt Önderi Sayın Abdullah Öcalan'a özgürlüktür" diyerek: "Özgür oluncaya kadar bu mücadelemiz ve özgürlük yürüyüşümüz devam edecek. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri Kürt halkının kimliği yasaklanmış. Ama Kürt halkı bu yasağı tanımadı ve tanımlayacaktır."

Yapılan konuşmaların ardından İlçe Otogarı'nı dolduran 40 bini aşkın yurttaş," Bê Serok jiyan na be" , "Bijî Serok Apo", "PKK halktır halk burada" ve "Katil Erdoğan" sloganları eşliğinde halaya durdu. Kutlama sonrası BDP Ergani ilçe binasına doğru yürüyüşe geçen kitleye polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Müdahaleye gençler taş ve molotof kokteyleri ile karşılık verdi. Bir anda savaş alanına dönen İlçe binası önünde yaşanan kısa süreli çatışma gençlerin ara sokaklara dağılması ile sona erdi.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: